Advert Advert
Advert
Bu haber 22 Eylül 2016 21:28:18 Tarihinde eklenmiştir. 1867 Defa Okundu.

KAS-DER’in Cide'li Yeni Başkanı Orhan Gümüş Hedeflerini Açıkladı

İlk yerel seçimde İstanbul’da en az 3 belediye başkanlığını kazanmak.‘Birinci adres Kastamonu, ikinci adres İstanbul’ adı altında ikamet çalışması.

KAS-DER’in Cide'li Yeni Başkanı Orhan Gümüş Hedeflerini Açıkladı

Kastamonuluların halen İstanbul’daki gerçek gücünün farkında olmadığına dikkat çeken KAS-DER’in yeni başkanı Orhan Gümüş, birlik ve beraberliğin daha da güçlenmesinin zaruri olduğunu, Kastamonuluların mutlaka ama mutlaka kol kola girmesi gerektiğini söyledi.

Orhan Gümüş, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Çanakkale ve İstanbul gezisi kapsamında İstanbul’da bulunan gazetecileri ağırladı.

İstanbul’daki tüm dernekleri KAS-DER çatısı altında toplamak istediklerini kaydeden Gümüş: “İnsanlar birbirini sevmek zorunda değil, ama insanlar birbirine saygı göstermek zorunda. İlk önce saygıyı öğretirsek inanın bana her şeyi başarırız. Artık insanların içine bakmamız lazım, dışından not vermememiz lazım” dedi.

ÖNEMLİ HEDEFLER

İlk yerel seçimde İstanbul’da en az 3 belediye başkanlığını kazanmak zorunda olduklarını kaydeden Gümüş: “İstanbul’da bir belediye alsak inanın çok şey değişir. Hele bunu ikiye, üçe katlayacağımız yerler var” dedi.

Gümüş ayrıca, ikamet adresi çalışması yapacaklarını da ifade etti ve: “Senelerdir bangır bangır bağırıyoruz. Birinci adres Kastamonu, ikinci adres İstanbul olsun diye. Bu konuda çok ciddi çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

1985 yılında Kastamonu’dan İstanbul’a göç eden Kastamonulular tarafından “İstanbul ve Kastamonu arasında köprü olabilmek” hedefiyle kurulan, ancak bu hedefinde başarılı olamayan, son genel kurulda Orhan Gümüş’ün başkanlığa seçilmesiyle yeni ve farklı bir heyecanın oluştuğu KAS-DER, önümüzdeki yeni yol haritasını belirledi.

Öncelikle geniş kapsamlı üye çalışması gerçekleştirecek olan KAS-DER, ardından ilk yerel seçim de İstanbul’da en az 3 Kastamonulu ismi belediye başkanı yapabilmek için çalışacak, ayrıca İstanbul’daki Kastamonuluların ilk ikamet adreslerinin de Kastamonu olabilmesi yönünde çalışmalar yürütecek.

Orhan Gümüş, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Çanakkale ve İstanbul gezisi kapsamında İstanbul’da bulunan gazetecileri ağırladı ve önemli mesajlar verdi.

“BİZ MEMLEKETİMİZE HİÇBİR ZAMAN KÜSMEDİK”

Konuşmasının hemen başında, 2000 yılında kaybettiği KAS-DER seçiminden söz eden Orhan Gümüş: “2000 yılında biz kongreye hazırlanırken, bir büyük güç oluşumunun sinyalini verdik. Dedik ki o zaman biz Kastamonu partisini kuruyoruz. Seçimi 8 oy farkla kaybettik. O zaman inanın çok kırıldım. Çünkü çok emek verdim, o dönemler de halk toplantıları yaptık, çok güzel oluşumlar olmuştu. Bıraktık ve bir köşeye çekildik. Ancak biz memleketimize küsmedik. Senede 8-10 defa memleketimize gideriz” dedi.

“HALEN HERKESİN ÇOK KORKTUĞU BİR DERNEĞİZ, ANCAK İÇİ BOŞ”

Gümüş, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Şu anda 530 derneğimiz var. Şöyle bir düşündüm, her bir dernek 2 bin TL kira verse, ayda 1 Milyon TL’nin üzerinde bir paraya gidiyor. Kastamonu’nun cebinden alınıyor, bir yerlere veriliyor ancak bunun karşılığında ne gelirimiz var, ne milletvekili çıkarabilmişiz ve bürokratımız da neredeyse yok denecek kadar az. Sonuç sıfır. Bu beni çok yaralıyor. Halen, dıştan bakıldığında herkesin çok korktuğu bir derneğiz. Ancak içi boş.”

“İSTANBUL’DA KASTAMONU’NUN ÖNÜNÜ AÇTIK”

“Gençler ve bayanlar mutlaka ama mutlaka olmazsa olmazımız. Şu an tüm gençler etrafımızda örgütleniyor. Bayanlar süper bir örgütlenme yapıyor. Güzel bir oluşumla yolumuzda ilerliyoruz. Bir sırat köprüsünden geçtik, artık İstanbul’da Kastamonu’nun önünü açtık gidiyor. İnşallah bundan sonra Allah’tan başka kimse bu derneklerin içine elini sokamayacak. Politika dışarı da konuşulacak.”

“TÜM DERNEKLERİ BİR ÇATI ALTINDA TOPLAMALIYIZ”

“Öncelikle tüm dernekleri bir çatı altında toplamamız lazım. Bahsettiğim her dernekten 2 bin TL kira toplanıldığında, 10 katlı bir bina yaparız. Altında konferans salonu bulunan, buradaki hastanelere gelen hemşerilerimizin konaklayabilecekleri bir yeri mutlaka yapmamız lazım. Birlik ve beraberliği sağladığımız da her şey çok güzel olacak. Ermeni Museviler hep insanların içine bakar. Bizler hep dışından bakıyoruz. Dışından bakıldığında 50 kişi kaybediyoruz, o 50 kişi 1500 kişi kaybettiriyor bize. Biz kavga da etsek, dövüş de etsek burada etmemiz lazım. Burada fikir ayrılığına düşebiliriz, ancak ortak müştereklerde buluşmamız lazım. Buluşmadığımız zaman bizi parçalarlar.”

“KOMİSYONLAR KURULACAK”

“Politika KAS-DER Genel Merkezi çatısı altında konuşulmayacak dedik ama dışarı da bir komisyon oluşturulacak. Komisyonun başına bir yönetici vereceğiz, politikaya girmek isteyen arkadaşlarımızı gerekirse orada eğiteceğiz. Hangi partiye girmek istiyorsa oraya kaydı yapılacak. Bu sistemi mutlaka oturtacağız. Bürokratlar Komisyonu oluşturacağız. Ayrıca Doktorlar, Sanatçılar ve Basın Komisyonları da olacak.”

İLK SEÇİMDE EN AZ 3 BELEDİYE

“Artık ben yok, biz olmamız lazım. Bunun için de hedefimiz ilk etapta ben 3 diyorum ama 5’de olabilir İstanbul’da belediye başkanlığı… Bu çok önemli… İstanbul’da bir belediye alsak inanın çok şey değişir. Hele bunu ikiye, üçe katlayacağımız yerler var. Bakın Beykoz, net alabileceğimiz bir yer. 75 bin Kastamonu seçmeni var. Bunu kenetlediğimiz zaman olay biter. Eyüp ve Şişli’de öyle. Mustafa Sarıgül yakın bir zaman da Cide Loç’taydı. Neden hiç düşünen var mı? Her yıl gelir. Cidelilerin oyunu alıyor İstanbul’da ondan. Kastamonulular olarak halen İstanbul’da gerçek gücümüzün farkında değiliz. Sıkıntı tam da burada…”

“GENİŞ KAPSAMLI ÜYE ÇALIŞMASI YOLDA”

“Tüm üyelerimizi sıfırlayacağız. Yeni üye kaydı çalışmalarına başlayacağız. Bize gerçek üye tablosu lazım… Bunu yapabilmeliyiz ki biz belediye başkanlıklarına Kastamonulu hemşerilerimizi oturtabilelim. Biz işe muhtarlarımızdan başlayacağız. Kaç tane Kastamonulu varsa kayıt yapılacak. Birebir gerekirse ben evleri dolaşacağım. Bu sayıyı net öğrenmemiz lazım. Bu sayısı net elde edebilirsek şansımız artacak. Asıl hedefimiz, 4 kişilik bir ailenin yaşadığı eve girdiğimizde, o 4 kişiyi de kayıt yapabilmek. Öncelikli hedefimiz güçlü bir KAS-DER. İnsanlarda bir güvensizlik var. Bu kadar sene hiçbir şey yapılmamış, bunun güvensizliği var. Şimdi 10 kişiyi bir araya getirip bir yatırım bile yapamıyoruz. Neden, güven yok. Birlik ve beraberliği sağlayamadığımız sürece bir şey başaramayız. Mutlaka ve mutlaka insanlarımız kol kola girecek. İkinci adres konusunda senelerdir bangır bangır bağırıyorum. Birinci adres Kastamonu, ikinci adres İstanbul… Bu konuda çok ciddi çalışmalar yapacağız.”

“İNSANLARIN ARTIK İÇİNE BAKMALIYIZ DIŞINDAN NOT VERMEMELİYİZ”

“İnsanlar birbirini sevmek zorunda değil, ama insanlar birbirine saygı göstermek zorunda. İlk önce saygıyı öğretirsek inanın bana her şeyi başarırız. Artık insanların içine bakmamız lazım, dışından not vermememiz lazım. Bizim tabanda hiçbir sorunumuz yok, asıl sorun ve sıkıntı tavanda. Allah nasip ederse ben sofrada da, yedi yıldızlı otelde de yemek yiyeceğim. Bunu birlikte başaracağız. Ben inanıyorum, inançlıyım. İnanmasam da bu yola çıkmazdım. Şayet Kastamonu-İstanbul hattını oluşturacak isek Kastamonu ayağını da iyi oluşturmamız lazım. Gençlerimizi ve kadınlarımızı iyi organize etmemiz lazım.” (KGC)

Kaynak : KastamonuGazetesi

Yorum Yap
Advert Advert
Diğer
Kastamonu Müftüleri Cide'de toplandı
Kastamonu Müftüleri Cide'de toplandı
Kastamonu'da görev yapan müftüler. aylık olağan toplantıları bu ay Cide ilçesinde yapıldı.
Din Görevlileri İle Tanışma ve Kaynaşma Pikniği Düzenlendi
Din Görevlileri İle Tanışma ve Kaynaşma Pikniği Düzenlendi
Ege'de korkutan deprem!
Ege'de korkutan deprem!
Muğla açıklarında saat 01:31'de meydana gelen deprem Ege Bölgesi'nin çok sayıda şehrinde hissedildi ve vatandaşları korkuttu. Deprem AFAD'a göre 6.3 büyüklüğünde ve yerin 10 km altında meydana geldi. Kandilli ise depremin 6.2 şiddetinde ve yerin 5 km altında meydana geldiğini açıkladı. Açıklamada bulunan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, 'Çok şiddetli sarsıldık' dedi. Depremin arından 3 tane 4 üzeri sarsıntı kaydedildi.
Berat Kandiliniz Mübarek Olsun
Berat Kandiliniz Mübarek Olsun
2017 yılı itibariyle Berat Kandili 10 Mayıs çarşamba günü Müslümanlar tarafından idrak edilecek. Bu gece, Allahü teâlânın ihsân ettiği bütün ni'metlere şükretmeli, yapılan hatâlar, günâhlar için de tevbe istigfâr etmeli, Cehennem ateşinden kurtulmayı istemelidir. İbadetlerine yön vermek isteyenlerin en merak ettiği konu ise Berat Kandili namazı nasıl kılınır olmuştur? Berat kelimesi; borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi mânâlara gelmesi sebebiyle bu özel gece ibadetlere geçirilecektir. Peki Berat Kandili namazı saat kaçta kılınmalıdır. İşte Berat Kandili ibadetleri ve tüm merak edilenleri.
Cide’de Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri, 18 Nisan tarihinde başlayacak
Cide’de Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri, 18 Nisan tarihinde başlayacak
Cide Müftülüğü “Kutlu Doğum Haftası” etkinlikleri programını yayınladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2017 yılı Kutlu Doğum Haftası temasının 'Hz. Peygamber ve Güven' olarak belirlendiği açıklandı.
Genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe desteği başlıyor
Genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe desteği başlıyor
Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre kırsal alanda 18-40 yaşındaki genç çiftçilerin projelerine 30 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacak.
Down sendromlu çocuklar, ‘ergoterapi’ ile daha mutlu
Down sendromlu çocuklar, ‘ergoterapi’ ile daha mutlu
Kastamonu’da down sendromlu çocuklar, günlük hayatta karşılaşacakları zorlukları nasıl aşacaklarını ‘ergoterapi’ yöntemiyle uygulamalı olarak öğreniyor.
Hababam sınıfı bir kişi daha eksildi
Hababam sınıfı bir kişi daha eksildi
Hababam sınıfının Düdük Necmi'si, Halit Akçatepe 79 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun
Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun
2017 üç aylara günler kaldı.Ramaz ve bayramın habercisi üç ayların başlangıcı Regaip kandiline günler kaldı.Bolluk, bereket ve rahmet ayları üç ayların gelişiyle insanoğlunun içinde bir başka huzur doğuyor.Mübarek ayların gelişiyle birlikte Ramazan ayı, Bayram telaşı ve Kurban bayramı heyecanı yaşanıyor.2017 dini günlere göz atarak üç ayların başlangıç tarihini, Regaip kandilini, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı tarihlerine haberden gözatabilirsiniz.
Necmettin Erbakan İstanbul’da anıldı
Necmettin Erbakan İstanbul’da anıldı
Eski başbakanlardan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan, vefatının 6. yılında Erbakan Vakfınca düzenlenen programla anıldı.
Cide Kaymakamlığında geçici görev değişimi
Cide Kaymakamlığında geçici görev değişimi
Cide Kaymakamı Fatih Demir geçici görevle Mersin Valiliği hukuk müşavirliğine görevlendirildi.
Cide Emniyet Müdürlüğü Dolandırıcılığa Karşı Uyardı
Cide Emniyet Müdürlüğü Dolandırıcılığa Karşı Uyardı
Cide İlçe Emniyet Müdürlüğü, telefonla artan dolandırıcılık olayları sonrasında vatandaşlara broşür dağıtarak dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları uyarısında bulundu.
Advert Advert Advert Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
3°C / -3°C
Durum
Yoğun Kar Yağışı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:02
Güneş
07:34
Öğle
12:38
İkindi
15:05
Akşam
17:29
Yatsı
18:54
Advert
ANKET
TÜMÜ

HİZMETE GİREN TESİSLERİN SİZE GÖRE EN FAYDALISI ?

sanalbasin.com üyesidir