Daha Gelişmiş Bir Cide için 30 Kasım’da “EVET”!

Pazar günü Cide'ye yakın olan altı köy, merkeze bağlanmak için sandığa gidecek.
Bu haber 2014-11-28 11:44:09 eklenmiş ve 1658 kez görüntülenmiştir.

Cide Rehber- Cide’nin 6 köyünde 30 Kasım’da referandum yapılacak. Aslında köy değil fiilen mahalle gibi yerleşim yerleri… Bu köyler, Cide Merkez ile içi içe girmiş durumda… Yine bu köylerden, günlük Cide’ye mutad taşıtın olduğu öğrencilerinin servisler ile Cide merkezdeki okullara taşındığı yerleşim yerleri… Ayrıca sağlık imkânları yönünden de hastaneden yararlanmaktadırlar. Bu köylerde yaşayanlar Cide’nin merkezin diğer imkânlarından yararlanmaktadırlar. Bu açıdan baktığımda, diğer 75 köyden farklı yapıları var. Bu nedenle burada yaşayanlar ellerini vicdanlarına koyup “evet” mührünü oy pusulalarının böğrüne basmalıdırlar.

Burada yaşayanların Cide’nin büyümesi ve gelişmesini düşünmesi küçük hesaplar yapmaması gerekir. Nüfusun artması ile birlikte Cide kazanacaktır. Yanı başımızda ki ilçelere bakalım kilometrelerce uzaktaki köyleri mahalle yapıp ilçe statüsünü almışlardır. Örnek hemen Şenpazar ilçesine bir bakın! Cidelinin de daha fazla hizmet için 30 Kasım seçimlerinde evet demesi gerekir diye düşünüyorum.

Nüfus nedeni ile yıllarca bu memlekete Anadolu Lisesi açılamadı. Nüfus ileri sürüldü. Hastanesi, Emniyeti bunun için gelişemedi. Bu revamıdır… Sonra dönüp hastanede doktor yok. Çocuğumuzu niye Anadolu Lisesi için Kastamonulara gönderiyoruz diye şikayet ediyoruz. Önce üzerimize düşeni biz yapmalıyız. Bakın bir başka örnekten size bahsedeyim. Cide İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde 3 şube müdürü görev yapıyor. Daha önce 2 şube müdürü kadrosu vardı. Sebebi ise Cide’nin genel nüfusunun 20 binden biraz fazla olmasıdır. Araç ilçesinde öğrenci sayısı bizim ilçe kadar olmasına rağmen iki şube müdürü görev yapıyor. Nüfusunun 19.500 olması oradaki personel normunu düşürmüştür.

Kalafat, Kasım, Sipahi, Sofular, Gebeş, İsa Köylerinde oturan vatandaşlar diğer köylerimizde ikamet eden vatandaşlarımızdan daha fazla Cide merkezin imkânlarından yararlanmaktadırlar. İşyerleri Cide merkezde olupta bu köylerde ikamet edenler var. Kaldı ki belediye yönetiminde bu köylerde yaşayan vatandaşlarımızda söz sahibi olmalıdırlar. Hem Cide’nin yukarıda saydığımız imkânlarından faydalanıp hem de mahalle olmamak Cide’ye yapılacak en büyük kötülüktür diye düşünüyorum.

Bugün Ülkenin genel yapısına baktığımızda yerel yönetimlerde birleşme söz konusu… Belediyeler birleşip büyük şehir oluyor. Tek nedeni ise Devletin bütçe imkânlarından daha fazla yararlanmak. Köyler birleşip ilçe olmak için uğraşıyorlar. Biz ise ilçemiz ile iç içe girmiş köyleri mahalle yapmaya uğraşıyoruz. Belki de daha önceden bu referandumun yapılması ve herkesin şartsız olarak evet demesi gerekirdi.

Cide Merkezin tabela nüfusu 7400… 2012 Nüfus sayımına göre referandumun kabul edilmesi halinde Cide Nüfusu 1439 artacak. Cide’nin nüfusu 8.500 civarına yükselecek. Bence bu da yeterli değil! Nüfusun 10 binin üzerine çıkması lazım. Doğalgaz mı istiyorsunuz? Sağlık Meslek Lisesi mi istiyorsunuz? Daha iyi sağlık imkanlar mı istiyorsunuz? Daha güzel yollar, daha güzel bir şehir mi istiyorsunuz? Vb… Eğer bu sorulara cevabınız evet ise oyunuzun rengi evet olsun…

Bence Cide’nin Kalafat, Kasım, Sipahi, Sofular, Gebeş, İsa Köylerinde yaşayanlar büyük düşünmeli küçük hesaplar ile karar vermemelidir. Cide’nin gelişmesi için yukarıdaki köylerde yaşayan vatandaşlarımız üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli 30 Kasım’da Belediye’ye katılmak için EVET mührünü oy pusulasına basmalıdır.

Sizden Gelenler…28 Kasım 2014

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Cide Haber haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Öz Hızar İnşaat Cide
Anket
2019 seçimlerinde oyunuz kime?
AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SAADET PARTİSİ
DİĞER...
Kastamonu Cide Şehir Portalı - Haber İş, Yaşam ve Eğlence
Cide Köyleri
Cide Köyleri
Cide Web Siteleri
Cide EĞİTİM
Kastamonu