Sözde değil, özde Cideli olduğumuzu gösterme zamanı…


Bu haber 2014-12-03 19:51:21 eklenmiş ve 828 kez görüntülenmiştir.

İki yıl içerisinde 9 köy ilçemizde belediye sınırları içerisine dâhil oldu. Yalnız bu dokuz köyün özelliği belediye sınırları ile içi içe girmiş olmasıdır. Kastamonu tarafından ilçe merkezine doğru ilerlediğinizde eski adı ile Bağyurdu Köyü, Kasım köyü hemen ardından belediye sınırları başlıyordu. Yerleşim yerleri kesintisiz birbiri ile bitişik durumda… Keza Bartın tarafından da Cide’ye girdiğinizde aynı manzara ile karşılaşıyorsunuz. Bu köylerde yaşayanların birçoğu hastane, okul, market gibi ihtiyaçlarını şehir merkezinden karşılıyorlardı. Belediyeye evet tercihi yerinde bir tercih olmuştur diye düşünüyorum.

Cide’nin merkez nüfusu son köy katılımlarından sonra 2013 yılı sonu verilerine göre 8356’ya yükseldi. Cide’de yaşayanlar bence görevlerini yerine getirdiler. Şimdi sıra İstanbul’da yaşayan Cidelilerde… İlçemizin merkez nüfusunun artmasını sağlamalıyız. Ben Cideliyim diyen ve Cide dışında ikamet eden Cide belediye sınırları içerisinde evi bulunan herkesin nüfusunu Cide’ye aldırması gerekir. Birinci adres olarak Cide’yi göstermesi gerekir. Bu artış İller Bankasından İlçemize ayrılan payı arttıracaktır. Yine sağlık, güvenlik ve eğitim hizmetlerinde personel sayısı artacak, kalite artacaktır. İstanbul’da yaşayan Cideli hemşerilerimizin bu sorumluluk duygusu ile hareket etmesi gerekmektedir. Daha öce de yazdık, sözde değil özde Cide’yi seviyor isek memleketimize karşı sorumluluğumuzun gereğini yerine getirmeliyiz.

2013 adnks de Cide’nin nüfusu 7544 olarak görünüyor. Yazın bu nüfus 4 katına çıktı. Her sene birkaç ay 20-25 bin nüfusa Cide Belediyesi hizmet vermeye çalışıyor. Sadece belediye mi? Hastane? Güvenlik birimleri? Tüm kurumlarda bir yoğunluk yaşanıyor. Yazın hastanede kuyrukta isyan eden yerli turist Cideliler; Memleketimin bu sorununun çözümüne nasıl katkı sağlayabilirim diye düşünmelidir. Yapacakları tek şey birinci ikamet olarak adreslerini Cide Merkez olarak göstermeleridir. Adreslerini köyde göstermeleri de problemi çözmeyecektir. Bu bilinçle hareket edilmelidir.

Belediye Başkanı Nejdet DEMİR, referandumdan sonra facebook hesabında takipçileri ile şunları paylaştı“Cide Belediyesine katılan Kasım-Sofular-Sipahi-Gebeş ve Kalafat'a çok teşekkür ediyorum.Katılımınız ile Cide çok şey kazanacak.Şimdi sıra Cide dışında evleri olanların 31 Aralık'a kadar ikametlerini almalarını bekliyoruz.Cide hak ettiği yere hep birlikte getirelim.Her şey güzel Cide'miz için..”

Bir çift sözümüzde İstanbul’da faaliyet gösteren Cide Derneklerine… Bu sorun yıllardır Belediye Başkanı tarafından her toplantı da ifade edildi. İstanbul’da etkinlikler düzenlemek çok güzel… Ama bu sorunun çözümüne katkı sağlamak boynunuzun artık borcudur diyorum. Cide için gurbette çok şeyler yaptığınızı biliyor ve görüyoruz. Ama bu sorun ile ilgili maalesef duyarlı olmadığınızı da görüyoruz. Dernek yöneticilerimizin memleket sevgisinden asla şüphemiz yok ancak Cide’nin bu sorununu hep birlikte çözebiliriz. Cide Derneklerinin kısa zaman içerisinde bir kampanya başlatmasını bekliyoruz. Ya da Cide’de yaşayanlar olarak talep ediyoruz.

Şimdi sözde değil özde Cideli olduğumuzu gösterme zamanı…

 

Kaynak: Cide Rehber

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
nüfus artar
ali candan 2014-12-14 11:23:07
kısa zamanda nüfusumuz aratacak eminim iş olanaklarının çoğalmasıyla ileride bu nüfusa ulaşırız. https://casinooyunlari777.com/
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Cide Haber haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Öz Hızar İnşaat Cide
Anket
2019 seçimlerinde oyunuz kime?
AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SAADET PARTİSİ
DİĞER...
Kastamonu Cide Şehir Portalı - Haber İş, Yaşam ve Eğlence
Cide Köyleri
Cide Köyleri
Cide Web Siteleri
Cide EĞİTİM
Kastamonu