Advert Advert
Advert
Bu haber 26 Nisan 2017 14:05:34 Tarihinde eklenmiştir. 2670 Defa Okundu.

Arı kovanlarını ayılardan korumak için nöbet tutuyorlar!

Cide'de, aç kalan ayıların yerleşim yerlerine kadar inerek arı kovanlarına ve hayvanlara saldırmasından sonra vatandaşlar nöbete başladı.

Arı kovanlarını ayılardan korumak için nöbet tutuyorlar!

Cide'de, aç kalan ayıların yerleşim yerlerine kadar inerek arı kovanlarına ve hayvanlara saldırmasından sonra vatandaşlar nöbete başladı.

 

Kastamonu'da özellikle Cide ilçesinde kış uykusundan yeni uyanan ve ormanlık alanda yiyecek bulamadıkları için aç kalan ayıların, yerleşim yerlerine kadar inerek arı kovanlarına ve hayvanlara saldırarak telef etmesinden sonra vatandaşlar, geceleri ayı nöbeti tutmaya başladı.

 


AÇ KALINCA YERLEŞİM YERİNE İNMEYE BAŞLADILAR

 

Son olarak ayılar, Cide'ye bağlı Toygarlı Köyünde Ali Taş'a ait 17 arı kovanını, Yalçın Köyünde Erol Çevik'e ait 4 arı kovanını, Akbayır Köyünde Ali Sezgin'e ait 5 arı kovanını ve aynı köyde bulunan Enabir Yılmaz'a ait 4 arı kovanını parçalayarak arıları da telef etti. Ayrıca önceki günde ayı saldırısı nedeniyle bir eşek telef oldu, bir eşekte ayı saldırısından yaralı kurtulmuştu.

 

 

Son günlerde artan ayı saldırıları sonucu Cide'de arıcılık yapan bazı vatandaşlar, kovanlarını koruyabilmek için kovanlarının etrafına elektrikli çit sistemi kurarken, bazı arıcılarda gece ayı nöbetine başladı.

 


AYILAR, 30 ARI KOVANINI PARÇALADI, ARILARI DA TELEF ETTİ

 

Cide'de arıcılık yaptığını ve geçimini de bu işten sağladığını ifade eden Ali Taş, "Bu yıl ayılar, arı kovanlarınızdan 17 tanesini parçaladı ve arılarımızı da telef etti. Bu sıkıntı bütün arıcılarda hemen hemen var. Buna bir çözüm bulanmasını istiyoruz. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Bu ayı saldırıları bütün arıcıların sıkıntısı haline geldi." dedi.
17 tane arı kovanının parçalandığını ve zararının da büyük olduğuna dikkat çeken Ali Taş, "Bir kovan arı 400 lira, birde kovandan alacağımız ürünü de hesaplarsak 10 kilo bal çıktığını düşündüğümüzde bir kovan 1000-1500 lira arasında tutuyor. 17 kovanda da en az 17 bin TL zararımız oluyor. Zararımız büyük, yetkililerden bir çözüm, bir yardım bekliyoruz." diye konuştu.
Ayı saldırılarının bütün arıcıların kanayan yarası haline geldiğini aktaran Ali Taş, "Özellikle Cide ilçemizde ayı saldırıları son günlerde arttı. Sadece Cide'de değil, İnebolu'da, Şenpazar'da, Doğanyurt'ta da ayı saldırıları oluyor. Ayıyı vursanız suç, vuramıyorsunuz. Ama devletimizin de bize bir yardımda bulunmasını istiyoruz. Ayıyı vurmak çözüm değil, ayılar zaten koruma altında." şeklinde konuştu.
Ayıların gereğince ormanlık alanda bakılamadığından ötürü yerleşim yerlerine kadar indiğini vurgulayan Ali Taş, şöyle konuştu: "Bugün arı kovanlarına saldırıyor. Yarın fındıklar olunca da fındıklarımıza saldıracak. Ayılar, köylülerimizin baş belası haline geldi. Ayılara artık güç yetmiyor. Bahçeye gitmeye korkuyoruz. Bahçemize bile gitmek sorun oluyor. Tek başımıza bahçemize bile gidemiyoruz."


AYILARA KARŞI ELEKTRİKLİ ÇİT KURARKEN, GECELERİ DE NÖBETE BAŞLADILAR

 

17 arı kovanını ayılar parçaladıktan sonra kovanları korumak için elektrikli çit sistemini kurduğunu anlatan Ali Taş, şunları kaydetti: "Elektrikli çit sistemiyle bir nevi ayıları korkutmak istiyoruz. Ama ayılar, bu çite de saldırıyor. Biz yinede kardeşim Mustafa ile birlikte nöbetleşerek sabahlara kadar ayı bekliyoruz. Elektrikli çite de tam olarak güvenemiyoruz. Buda tam çözüm olmuyor. Bizde mecburen kardeşimle birlikte gece gündüz nöbet tutuyoruz. Arılarımız telef olmasın, en azından kovanlarımızı belki kurtarırız diye, bizimkisi bir ümit. Ama elektrikli çit tam da ayılara karşı çözüm değil."


Ayıların elektrik çitleri de kolaylıkla aşıp geçebileceğini söyleyen Ali Taş, şöyle devam etti: "Bizde bu yüzden ayılar gelmesin diye gece gündüz kovanların başında bekliyoruz. Biz yetkililerden bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz. Zararımız büyük, daha da ne olacağını bilmiyoruz. Arıcılık böyle giderse Karadeniz Bölgesinde zorlaşıyor."
Ayının tellerin altından geçerek kovanlara doğru yöneldiğini söyleyen Mustafa Taş ise, "Ayı, tellerin altından girerek kovanları parçalamış. Daha sonra petekleri toplayın bir ağacın altında afiyetle hepsini yemiş. Komple kovanlarımızı da parçalamış. 17 tane arı kovanımızı parçalamış. Arılarımızı telef etmiş. Kovanlarımızda hiç arı kalmadı. Bunun çaresini yetkililerden bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Kastamonu'da son haftalarda ayı saldırıları sonucu yaklaşık 500'e yakın arı kovanı parçalandı, arılarda telef oldu.

 

Mehmet SALMAN - Vedat Yunus İKİZOĞLU (KASTAMONU İHA)

 

 

Etiketler
Yorum Yap
Advert Advert
Cide Haber
Cideliler Turizm'den önemli duyuru
Cideliler Turizm'den önemli duyuru
Cideliler Turizm firması tarafından İstanbul-Cide arasındaki seferler için yolcularına önemli açıklama yapıldı.
Gürsoy’dan CHP’li belediyelere ziyaret
Gürsoy’dan CHP’li belediyelere ziyaret
Cumhuriyet Halk Partisi Cide İlçe Başkanı Tanıl Gürsoy, İstanbul’da ki CHP’li iki ilçe belediyesine ziyaret gerçekleştirdi.
Çağdaş Ebatlama CNC
Çağdaş Ebatlama CNC
Ağaç sektörüne yön veren Çağdaş Ebatlama, sektörde ilk tercih edilen kuruluş.
Cide'de 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü
Cide'de 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü
Cide’de Atatürk’ün 79. Ölüm yıl-dönümü nedeniyle bugün törenler düzenlendi.
Belediyeden Liman içinde hummalı temizlik
Belediyeden Liman içinde hummalı temizlik
Cide Belediyesi temizlik işleri müdürlüğü ekipleri Cide Limanında oluşan çöpler ile kamyonlardan akan kirli sular temizlendi. Yalnızca karada değil deniz yüzeyinde de temizlik yapıldı.
Cide HEM'den 2 ayrı kurs
Cide HEM'den 2 ayrı kurs
Cide Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından AVCILIK ve BİLGİSAYAR kursları açıldı.
Güven Kepçe'den büyük başarı
Güven Kepçe'den büyük başarı
Cide'nin önde gelen ailelerinden Demir ailesinin sahibi olduğu GÜVEN KEPÇE, denizcilik tarihinde önemli bir başarıya daha imza attı.
Üstüne ağaç yuvarlanan genç hayatını kaybetti
Üstüne ağaç yuvarlanan genç hayatını kaybetti
Cide'de orman işinde çalışan işçi, üzerine ağaç devrilmesi sonucu hayatını kaybetti.
Milletvekili Demir, yerli otomobil fabrikası için çağrısını yineledi!
Milletvekili Demir, yerli otomobil fabrikası için çağrısını yineledi!
Yerli otomobil üretimi konusunda fabrikanın Kastamonu’da yer alması gerektiği çağrısını yineleyen AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, ilde tüm çevrelerin desteğinin şart olduğunu belirtti.
Cideli genç İzmir’de kaza kurbanı oldu
Cideli genç İzmir’de kaza kurbanı oldu
İzmir’de yaşayan Cide nüfusuna kayıtlı genç yaşadığı kaza sonucu hayatını kaybetti.
Cideliler Turizm mesafeleri kısaltacak!
Cideliler Turizm mesafeleri kısaltacak!
Cide'nin önde gelen otobüs firmalarından Cideliler Turizm, çok yakında hayata geçireceği yeni uygulaması ile Cide-İstanbul arasını 2 saat kısaltmayı hedefliyor.
Belediye ve Federasyon Cide için el ele!
Belediye ve Federasyon Cide için el ele!
İstanbul'da hizmet veren ve 37 Cide Köy derneğinin çatı kuruluşu olan Cide Dernekler Federasyonu (CİDEFED), Cide Belediyesi İle ortak alınan karar ile garaj mevkisinde yer alan Belediye Ek Hizmet Binasında Cidelilere daha iyi hizmet vermek için şube açıldı.
Advert Advert Advert Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
5°C / 0°C
Durum
Hafif Kar Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:04
Güneş
07:36
Öğle
12:39
İkindi
15:04
Akşam
17:28
Yatsı
18:53
Advert
ANKET
TÜMÜ

HİZMETE GİREN TESİSLERİN SİZE GÖRE EN FAYDALISI ?

sanalbasin.com üyesidir