Advert Advert
Advert
Bu haber 09 Haziran 2017 20:57:00 Tarihinde eklenmiştir. 1891 Defa Okundu.

Cide STK'larından Ilgaz için basın açıklaması:

Cide CHP teşkilatı ve bazı ilçe STK'alarınca, merhum Rıfat Ilgaz'ın Cide MYO'dan adının kaldırılma konusu için kamuoyuna basın açıklaması yapıldı.

Cide STK'larından Ilgaz için basın açıklaması:


Cide CHP teşkilatı ve bazı ilçe STK'alarınca, merhum Rıfat Ilgaz'ın Cide MYO'dan adının kaldırılma konusu için kamuoyuna basın açıklaması yapıldı.  


 
Cide MYO tarafından sunulan ve Kastamonu Üniversitesi Senatosu tarafından onayı verilen karara, Cide başta olmak üzere Kastamonu ve tüm Türkiye’de büyük bir tepkiyle karşılanmıştı. Alınan bu karar sonrası, Cide CHP İlçe Teşkilatı, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cide Kadın Emeğini Değerlendirme Eğitim Sağlık ve Sosyal Dayanışma Derneği, Cide Çevre Koruma Kültür ve Turizm Derneği ve Cide Su Ürünleri Kooperatifi tarafından ortak bir basın açıklaması yapıldı.

 

 

Cide Atatürk Caddesin bulunan ve Rıfat Ilgaz’ın doğduğu ev olan Rıfat Ilgaz Müzesi önünde gerçekleştirilen açıklamayla, KÜ Senatosu tarafından alınan karar kınandı.


Yapılan basın açıklamasında şu sözlere yer verildi; “Ülkemiz edebiyatının en önemli  isimlerinden, eserleri Milli Eğitim Bakanlığınca okunması gereken 100 temel eser içinde yer alan Basın Şeref Kartı sahibi Rıfat Ilgaz’ın adının, doğduğu yer olan Cide Meslek Yüksek Okulu’ndan, Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksek Okulunu’nun önerisi ve Kastamonu Üniversitesi Senatosunun kararı ile silinmesi  yönünde karar verilmiştir.


‘Cide, doğduğum eşsiz, benzersiz memleket… Ne iyi etmiş de anam beni bu cana yakın memlekette doğurmuş!.. Her şeyimi yitirdiğim günlerde Cide'nin belleğimin duvarlarına yansıyan görünümü ile dirilir, yaşama gücümü tazelerdim...’ Sözleri ile Cide’li olması ile her zaman övünen Rıfat Igaz’ın  adının  Cide’deki  Meslek Yüksek Okulu’dan silinmesi yönünde alınan kararı kınıyoruz ve üzüntü ile  karşılıyoruz.


Bizler Rıfat İlgaz’ın  Cide’li olması ile onun hemşehrisi olmakla gurur  duyuyoruz. Alınan bu kararında İlçemize ,Kastamonu’ya ve ülkemize  hiçbir yararı olmadığını biliyoruz.
 Sarı Yazma,  Yıldız Karayel, Halime Kaptan ve Karadeniz’in Kıyıcığında adlı romanları ile Cide insanını anlatan, Rıfat Ilgaz Cide ile özdeşleşmiştir. İlçemizin tanıtımına en önemli katkıyı yapan Ülkemizde Cide'nin sesini duyuran  Ilgaz‘ın adının Meslek Yüksek Okulundan silinmesi yönündeki karar ilçemize, Kastamonu’ya ve ülkemize yapılan en büyük haksızlıktır.
Ülkemizde en çok tanınan yazarlardan biri olan, Eserleri yabancı dillere çevrilen eserlerinden bazılarının sinemaya uyarlanan, Rıfat Ilgaz’ın adı kimleri neden rahatsız etmiştir.


 Kastamonu Üniversitesi böyle bir karar alarak ilçemizin Kastamonu'nun ve ülkemizin en büyük değerini yok saymaktadır. Yaşanılan yerler değerleri ile vardır. Alınan bu karar Türkiye'nin kültürel dünyasına vurulan bir darbedir. Bu kararla Cide ,Kastamonu ve ülkemiz insanı ve değerleri göz ardı edilmiştir.
 Biz Cide sivil toplum kuruluşları olarak Kastamonu Üniversitesinin Rıfat Ilgaz’ın adının Cide Meslek Yüksek Okulundan silinmesi kararını geri alınmasını ve iptal edilmesini istiyoruz. İptal yönünde olmayan bir kararın Cide halkının, Kastamonu halkının, ülkemiz insanlarının değerlerinin yok sayılacağı anlamına geleceğini belirtmek istiyoruz. Kastamonu Üniversitesinin kararı geri alınsın ve iptal edilsin. Rıfat ILGAZ Cide’dir, Cide’yi silemezsiniz“
denildi.

 


 Ayrıca, yine aynı kuruluşlar tarafından Rıfat Ilgaz için alınan bu karara tepki göstermek için imza kampanyası başlatıldı.  Cide ADD ve Çiçek-Der lokallerinde başlayan imza kampanyasının, amacına ulaşana kadar devam edeceği belirtildi.

İmza kampanyası hakkında yapılan açıklamada; “Cide seni Dünya durdukça unutmayacak, Yüksekokuldan adını silmek isteyenler belleklerimize kazınmış adını silebilecekler mi? Onca kitap ve şiirin varken ortada bizi anlatan, bizden biri olan Rıfat Ilgaz’ı unutmayacağız, unutturmayacağız, yaşatacağız. Biz aşağıda imzaları olanlar; tüm varlığımızla olanlardan üzüntü duyuyor ve Rıfat Igaz’ı seviyoruz. Kastamonu Üniversitesinin almış olduğu, Cide’deki Meslek Yüksek Okulundan Rıfat Ilgaz’ın isminin silinmesi kararının iptal edilmesini istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Etiketler
Yorum Yap
Advert Advert
Cide Haber
Kızgınlar Marketten fark yaratan indirim!
Kızgınlar Marketten fark yaratan indirim!
Cide Soğuksu Pazaryerinde hizmet veren Kızgınlar Market, yeni indirim politikası ile bölgenin ucuzlukta ve kalitede öncüsü olmaya devam ediyor.
Çaresiz kardeşlere Devlet yardım elini uzattı!
Çaresiz kardeşlere Devlet yardım elini uzattı!
Kastamonu’nun Cide ilçesinde yakalandıkları Friedreich’s Ataksisi hastalığıyla mücadele eden kardeşlere, Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü ile Kastamonu Valiliği yardım elini uzattı.
Sevilen sanatçı askere gidiyor
Sevilen sanatçı askere gidiyor
Cide'nin sevilen özel seslerinden Emrah Öz (Kemaneci Emrah) askerlik görevi dolayısı ile sanat yaşamına kısa bir ara veriyor.
Cideli balıkçılar bilgilendirildi
Cideli balıkçılar bilgilendirildi
Kastamonu’nun Cide ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekiplerince balıkçılar, değişen kanunlar hakkında bilgilendirildi.
İŞKUR Cide’de 17 kişiyi istihdam edecek
İŞKUR Cide’de 17 kişiyi istihdam edecek
İŞKUR Cide’de ki okullarda çalışmak üzere 17 kişiyi işe yerleştirecek.
Cide grup yollarında onarım çalışması
Cide grup yollarında onarım çalışması
Cide'nin bazı grup ve bağlantı yollarında yapılan çalışmalarla bozuk olan yollara yama yapıldı.
CİDE-FED 50 öğrenciye burs verecek
CİDE-FED 50 öğrenciye burs verecek
Cide Dernekler Federasyonu (CİDE-FED), ihtiyaç sahibi 50 öğrenciye burs vererek destek olacak.
Çöplük alanda yangın
Çöplük alanda yangın
Cide Çataloluk Köyünde ki çöplük alanda meydana gelen yangın korkuttu.
Erdal Daş ödüllendirildi!
Erdal Daş ödüllendirildi!
Cide'de yaklaşık 10 bin TL değerinde bulduğu çantayı sahibine teslim eden Karayolları işçisi, Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi tarafından ödüllendirildi.
Cide otobüsü kaza yaptı :5 yaralı
Cide otobüsü kaza yaptı :5 yaralı
Kastamonu'nun Cide ilçesinde İstanbul'a hareket eden yolcu otobüsü, Bartın'ı bağlı İnkumu Mevkiinde yol yapımının devam ettiği bölgede hafriyat kamyonu ile çarpıştı. Kazada 5 yolcu yaralandı.
Cide'de yakalanan 157 göçmen Hatay'a sevk edilecek
Cide'de yakalanan 157 göçmen Hatay'a sevk edilecek
Cide Yenice köyünde yakalanan Suriye uyruklu 157 kaçak göçmen Hatay'a sevk edilecek.
Cide'de 155 göçmen yakalandı
Cide'de 155 göçmen yakalandı
Cide Yenice Köyü yakınlarında Romanya'ya gitmek üzere olduğu anlaşılan Suriye uyruklu 155 göçmen daha yakalandı.
Advert Advert Advert Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
23°C / 3°C
Durum
Az Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:27
Güneş
06:54
Öğle
12:37
İkindi
15:35
Akşam
18:08
Yatsı
19:28
Advert
ANKET
TÜMÜ

HİZMETE GİREN TESİSLERİN SİZE GÖRE EN FAYDALISI ?

sanalbasin.com üyesidir