Advert Advert
Advert
Bu haber 09 Ekim 2017 22:34:34 Tarihinde eklenmiştir. 2084 Defa Okundu.

Çaresiz kardeşlere Devlet yardım elini uzattı!

Kastamonu’nun Cide ilçesinde yakalandıkları Friedreich’s Ataksisi hastalığıyla mücadele eden kardeşlere, Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü ile Kastamonu Valiliği yardım elini uzattı.

Çaresiz kardeşlere Devlet yardım elini uzattı!

www.cide.gen.tr - Kastamonu’nun Cide ilçesinde yakalandıkları Friedreich’s Ataksisi hastalığıyla mücadele eden kardeşlere, Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü ile Kastamonu Valiliği yardım elini uzattı.

 

 

Kastamonu’nun Cide ilçesinde ikamet eden ve Türkiye’de sadece 300 kişiden olan Friedreich’s Ataksisi hastalığıyla 2003 yılından 2007 yılına kadar mücadele edebilen 35 yaşındaki eski gazeteci Aysel Oturak, hastalığıyla ilgili yardım talebinde bulunmuştu. 10 yıldır tedavi olamadığı için tekerlekli sandalyeye mahkum olan eski gazeteci Aysel Oturak ve kardeşi Ayşe Oturak, İhlas Haber Ajansı aracılığıyla tedavi olabilmek için yardım talebinde bulunmuştu. Oturak kardeşlerin yardım talebine Kastamonu Valiliği ve Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü duyarsız kalmadı. Cide’de ikamet ettikleri evde Oturak kardeşleri ziyaret eden Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uyanık, kardeşlerin istek ve taleplerini dinleyerek tedavileri için girişimlerde bulundu. Oturak kardeşler, Vali Yaşar Karadeniz’in de talimatıyla Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde fizik tedavi almaya başladı.

 


Oturak kardeşleri Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uyanık, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Savaş, Sağlık Hizmetleri Müdürü Hakan Zeren, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Uğur Başak, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Müdür Yardımcısı Murat Pehlivan, Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde ziyaret etti.

 


Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Eski Gazeteci Aysel Oturak, uzun zamandır hastalığıyla tek başına mücadele ettiğini ve yardım talebine kayıtsız kalmayan yetkililere teşekkür etti.


Eski Gazeteci Aysel Oturak, kız kardeşi Ayşe Oturak ile 10 yıldan fazladır Friedreich’s Ataksisi hastalığıyla mücadele ettiğini anlatarak, “Hastalığımızın asıl nedeni frataksi proteinini vücudun öldürüyor olması. Ben 27 yaşında sandalyeye oturdum. Bu hastalıkta bizleri en çok üzen ve yoran şey ağrı ve dengesizlik. Yani, beyincik bu proteni üretiyor ama kısa süre de öldürüyor olduğundan vücutta her türlü problemler başta yürümek ağrılı bir şekilde, dengesizlik koordinasyon bozukluğu olarak başlıyor. Ama birçok doktorda zaten Türkiye’de çok az kişide olan hastalığı bilmiyor. Yaşayan yani bizler daha çok bu konuya adapteyiz ve biliyoruz” dedi.

 


Friedreich’s Ataksisi hastalığının şuanda destek haricinde bilinen bir tedavisinin olmadığını söyleyen Aysel Oturak, “Kısa süre sonra olacağına inanıyoruz. Çünkü gelişmeler çok güzel. Bunun bilincindeyiz ama biz, en azından hastalığı durdurmayı ve hastalığından seyrini yavaş için 2012 yılından buyana kullanan Freidreich’s Ataxia’li arkadaşlarımız üzerinde olumlu etkileri olan bir iğneyi yani imukin isimli iğneyi alabilmek ve kullanmak istiyoruz. Onun yanında ayrıca kök hücre nakli olabilen aynı hastalığa sahip arkadaşlarımız üzerindeki olumlu etkileri nedeni ve ağrılarını olsun durduğu için sağlık bakanlığımızdan artık bu konuda da bize destek olmasını bekliyoruz. Gereken her türlü tedavileri görmek istiyorum” diye konuştu.

 


Türkiye’nin Tıp’ta son yıllarda çok fazla ilerlediğini ve tıp alanında bu kadar güzel gelişmeler yaşanırken kendi hastalığıyla ilgili daha fazla ilerlememesi için mücadele verdiğini ifade eden Aysel Oturak, “En azından tıpta bu kadar güzel gelişmeler olurken hastalığımız daha fazla ilerlememeli. Çünkü kimsenin 5 dakika sonra engelli olup veya bu hastalığa yakalanmayacağına dair bir garantisi yok. Bunun için hastalık üzerinde yapılacak her türlü girişime devletimiz sağlık bakanımız ve diğer yetkililer ve diğer kuruluşlar tarafından destek bekliyoruz. İmukinle ve hücre nakli ile yapılan tedavilerin FA’lı hastalara iyi geldiği ve seyrini durduğu biliniyor. Bu hastalara her türlü destek tedavileri Avrupa ülkelerinde devletin verdiği koşulsuz destekle alınıyor. Bizde ise alabilen alıyor anlamayanlar ulaşamayanlar ise yatağa mahkum olarak yavaş yavaş ölüme terk ediliyoruz. İnternette Freidreich Ataksisine bakıldığı zaman ben, o hastaların 10 yıldır Türkiye’deki sesiyim duyuluyor ama önemsenmiyordum. Diliyorum değerli bakanlıklarımıza ve yetkilerimize sizlerin sayesinde sesim ulaşır bundan sonra o sessiz çığlıklara daha çok ses olabilirim. Bu konuda bana her şekilde elini uzatıp, sesime ortak olan ses veren herkese sonsuz teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Etiketler
Yorum Yap
Advert Advert
Cide Haber
Kızgınlar Marketten fark yaratan indirim!
Kızgınlar Marketten fark yaratan indirim!
Cide Soğuksu Pazaryerinde hizmet veren Kızgınlar Market, yeni indirim politikası ile bölgenin ucuzlukta ve kalitede öncüsü olmaya devam ediyor.
Çaresiz kardeşlere Devlet yardım elini uzattı!
Çaresiz kardeşlere Devlet yardım elini uzattı!
Kastamonu’nun Cide ilçesinde yakalandıkları Friedreich’s Ataksisi hastalığıyla mücadele eden kardeşlere, Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü ile Kastamonu Valiliği yardım elini uzattı.
Sevilen sanatçı askere gidiyor
Sevilen sanatçı askere gidiyor
Cide'nin sevilen özel seslerinden Emrah Öz (Kemaneci Emrah) askerlik görevi dolayısı ile sanat yaşamına kısa bir ara veriyor.
Cideli balıkçılar bilgilendirildi
Cideli balıkçılar bilgilendirildi
Kastamonu’nun Cide ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekiplerince balıkçılar, değişen kanunlar hakkında bilgilendirildi.
İŞKUR Cide’de 17 kişiyi istihdam edecek
İŞKUR Cide’de 17 kişiyi istihdam edecek
İŞKUR Cide’de ki okullarda çalışmak üzere 17 kişiyi işe yerleştirecek.
Cide grup yollarında onarım çalışması
Cide grup yollarında onarım çalışması
Cide'nin bazı grup ve bağlantı yollarında yapılan çalışmalarla bozuk olan yollara yama yapıldı.
CİDE-FED 50 öğrenciye burs verecek
CİDE-FED 50 öğrenciye burs verecek
Cide Dernekler Federasyonu (CİDE-FED), ihtiyaç sahibi 50 öğrenciye burs vererek destek olacak.
Çöplük alanda yangın
Çöplük alanda yangın
Cide Çataloluk Köyünde ki çöplük alanda meydana gelen yangın korkuttu.
Erdal Daş ödüllendirildi!
Erdal Daş ödüllendirildi!
Cide'de yaklaşık 10 bin TL değerinde bulduğu çantayı sahibine teslim eden Karayolları işçisi, Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi tarafından ödüllendirildi.
Cide otobüsü kaza yaptı :5 yaralı
Cide otobüsü kaza yaptı :5 yaralı
Kastamonu'nun Cide ilçesinde İstanbul'a hareket eden yolcu otobüsü, Bartın'ı bağlı İnkumu Mevkiinde yol yapımının devam ettiği bölgede hafriyat kamyonu ile çarpıştı. Kazada 5 yolcu yaralandı.
Cide'de yakalanan 157 göçmen Hatay'a sevk edilecek
Cide'de yakalanan 157 göçmen Hatay'a sevk edilecek
Cide Yenice köyünde yakalanan Suriye uyruklu 157 kaçak göçmen Hatay'a sevk edilecek.
Cide'de 155 göçmen yakalandı
Cide'de 155 göçmen yakalandı
Cide Yenice Köyü yakınlarında Romanya'ya gitmek üzere olduğu anlaşılan Suriye uyruklu 155 göçmen daha yakalandı.
Advert Advert Advert Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
23°C / 3°C
Durum
Az Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:27
Güneş
06:54
Öğle
12:37
İkindi
15:35
Akşam
18:08
Yatsı
19:28
Advert
ANKET
TÜMÜ

HİZMETE GİREN TESİSLERİN SİZE GÖRE EN FAYDALISI ?

sanalbasin.com üyesidir