Advert Advert
Advert
Bu haber 27 Ekim 2017 00:38:42 Tarihinde eklenmiştir. 1188 Defa Okundu.

Başkan Nejdet Demir’den Cide'nin sorunları ile ilgili önemli açıklamalar!

Başkan Nejdet Demir’den Cide'nin sorunları ile ilgili önemli açıklamalar!

Cide Dernekler Federasyonu tarafından İstanbul’da düzenlenen “Cide ve Sorunlarımız” konulu programda yol şikâyetinde bulunan ve bu konuda muzdarip olduklarını belirten Cideli hemşehrilerine seslenen Cide Belediye Başkanı Demir, Pınarbaşı ile Cide’yi birbirine bağlayacak 10 kilometrelik yolun ilçenin önünü açacak, nefes aldıracak özellikte olduğuna vurgu yaptı. Demir, uzun zamandır her platformda dile getirdiği bu konuya sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere, muhtarların ve Cide’ye gönül vermiş tüm kesimlerin desteğinin de şart olduğunu belirtti. 

 

Cide’nin geleceği bu yoldadır

 

Başkan Demir; Kastamonu ve Karabük il merkezleri başta olmak üzere, Eskipazar, Eflani, Safranbolu, Daday, Azdavay, Araç, Seydiler, İhsangazi gibi tarihi ve doğal turizm potansiyeline sahip yerleşim yerlerinin denizle buluşmasını sağlayacak olan yolun her yıl yüzbinlerce turistin bu yolla Cide’ye gelmesinin de mümkün olacağına işaret etti. Şu an turizm işaretli olan yolun en azından gidiş geliş iki şerit olarak açılmasının Karabük’le aradaki mesafenin 1 saat daha kısaltacağına vurgu yaparak, Karabük’ün de 103 kilometrelik sahil şeridiyle ünlü olan Cide’mizle deniz hasretini giderebileceğini söyledi.  Demir, Tarih ve tabiat güzellikleriyle çok önemli olan bölgemiz de bulunan il,  ilçe sakinleri ve turistlerin tercihi Cide olması için bu 10 kilometrelik yolun kesinlikle bitirilmesi gerekmektedir dedi.

 

103 kilometre sahil şeridi heba oluyor

 

Safranbolu’nun turizm cazibe merkezi olmasına rağmen ziyaretçilerin 2-3 saatte ilçeden ayrılmak durumunda kaldığını vurgulayan Cide Belediye Başkanı Demir, etrafı çeşitli turizm değerleri ile çevrili bölgeye en yakın denizin Cide’de bulunduğunu ve bu yolun açılması durumunda alternatif bir turizm seçeneği olarak Cide’nin potansiyelinin de açığa çıkacağını belirtti. Saatlerce yollarda çile çekerek hiç kimsenin tatil yapmayacağına işaret eden Demir, 103 kilometre sahil şeridinin ulaşım dezavantajı yüzünden heba olduğunu, açılacak yolun ekonomiye kazandırılmasında da yolun öneminin daha da arttığını ifade etti.

 

Önemli turizm destinasyonlarını denizle buluşturacağız

 

“Karadeniz’in 170 Km ile en uzun sahil şeridine sahip illerinden olan Kastamonu’nun, yollarının ve denize ulaşımının engellerle dolu olmasından dolayı bu potansiyelini değerlendiremiyor. Yıllardır açılması için uğraştığımız Pınarbaşı Cide arasındaki 10 kilometrelik yolun açılması hem ilin kıyılarıyla bütünleşmesinin yolunu açacak hem de alternatif turizm seçenekleri oluşturmuş olacaktır. Kastamonu Merkez, Karabük il merkezi ve belli başlı turizm beldelerinin yanı sıra Azdavay, Şenpazar, Pınarbaşı ve İhsangazi ilçelerinden vatandaşlar 20 dakikada denize ulaşmış olacak. Azdavay’a kanyon için gelen bir kafile denize de ulaşsa, Cide’de bundan faydalansa ekonomiye yansıması en uzun kıyı şeridine sahip olmanın kazanımını da ortaya koyacaktır. Ben bulunduğum her platformda dile getirdiğim bu yol ile ilgili sizlerin de gerekli makamlarla iletişime geçerek en kısa zamanda ulaşıma açılarak, Cide’nin ulaşım dezavantajından kurtarılmasına destek vermenizi istiyorum. Bu sadece benim dile getirmemle olacak bir iş değil, tüm çevreleriyle Federasyonu, dernekleri, iş adamları ile birlikte hareket edersek bu yol açılır. Bu yolun açılması ile de Cidemiz daha da değerlenir ve turizmden, yerel ekonomiden hakettiği payı misliyle alır” diyen Cide Belediye Başkanı, yollarda yitirilen zaman ve insan kaybına da dikkat çekerek en acil gündemin yol olduğunu söyledi. Yapılacak yolun doğa ile de barışık bir sistemle yapılabileceğine işaret eden Demir, tünellerle tabiat parkına zarar vermeden ulaşımın sağlanabileceğine yönelik bir proje hazırlatıp ilgili yerlere sunduklarına vurgu yaptı.

 

Bakanlıktan Hava Ambulans talep ettik

 

Ulaşımda yaşadıkları dezavantajın sağlık alanında da sık sık üzücü hadiselere yol açtığını belirten Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir, bakanlıktan Hava Ambulans talebinde bulunduklarını dile getirdi. İlçenin köylerinin birçoğunda yaşanacak herhangi bir acil sağlık sıkıntısında tek çözümün hava ambulans olduğunu yetkililerle paylaştıklarını anlatan Demir, mevcut sistemde yollarda ölüm vakalarının yaşandığına dikkat çekti. Bu talepleri yerine gelirse sadece Cide değil çevre ilçe ve köylerinin de sağlık alanında yaşayacağı kayıpların önüne geçilebileceğini belirten Demir, hastamızı bu sayede gerekirse en kısa zamanda Karabük ya da Ankara’ya ulaştırma şansımız doğacaktır dedi.

 

Kaynak; İstamonu Gazetesi

Etiketler
Yorum Yap
Advert Advert
Cide Haber
Cideliler Turizm'den önemli duyuru
Cideliler Turizm'den önemli duyuru
Cideliler Turizm firması tarafından İstanbul-Cide arasındaki seferler için yolcularına önemli açıklama yapıldı.
Gürsoy’dan CHP’li belediyelere ziyaret
Gürsoy’dan CHP’li belediyelere ziyaret
Cumhuriyet Halk Partisi Cide İlçe Başkanı Tanıl Gürsoy, İstanbul’da ki CHP’li iki ilçe belediyesine ziyaret gerçekleştirdi.
Çağdaş Ebatlama CNC
Çağdaş Ebatlama CNC
Ağaç sektörüne yön veren Çağdaş Ebatlama, sektörde ilk tercih edilen kuruluş.
Cide'de 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü
Cide'de 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü
Cide’de Atatürk’ün 79. Ölüm yıl-dönümü nedeniyle bugün törenler düzenlendi.
Belediyeden Liman içinde hummalı temizlik
Belediyeden Liman içinde hummalı temizlik
Cide Belediyesi temizlik işleri müdürlüğü ekipleri Cide Limanında oluşan çöpler ile kamyonlardan akan kirli sular temizlendi. Yalnızca karada değil deniz yüzeyinde de temizlik yapıldı.
Cide HEM'den 2 ayrı kurs
Cide HEM'den 2 ayrı kurs
Cide Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından AVCILIK ve BİLGİSAYAR kursları açıldı.
Güven Kepçe'den büyük başarı
Güven Kepçe'den büyük başarı
Cide'nin önde gelen ailelerinden Demir ailesinin sahibi olduğu GÜVEN KEPÇE, denizcilik tarihinde önemli bir başarıya daha imza attı.
Üstüne ağaç yuvarlanan genç hayatını kaybetti
Üstüne ağaç yuvarlanan genç hayatını kaybetti
Cide'de orman işinde çalışan işçi, üzerine ağaç devrilmesi sonucu hayatını kaybetti.
Milletvekili Demir, yerli otomobil fabrikası için çağrısını yineledi!
Milletvekili Demir, yerli otomobil fabrikası için çağrısını yineledi!
Yerli otomobil üretimi konusunda fabrikanın Kastamonu’da yer alması gerektiği çağrısını yineleyen AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, ilde tüm çevrelerin desteğinin şart olduğunu belirtti.
Cideli genç İzmir’de kaza kurbanı oldu
Cideli genç İzmir’de kaza kurbanı oldu
İzmir’de yaşayan Cide nüfusuna kayıtlı genç yaşadığı kaza sonucu hayatını kaybetti.
Cideliler Turizm mesafeleri kısaltacak!
Cideliler Turizm mesafeleri kısaltacak!
Cide'nin önde gelen otobüs firmalarından Cideliler Turizm, çok yakında hayata geçireceği yeni uygulaması ile Cide-İstanbul arasını 2 saat kısaltmayı hedefliyor.
Belediye ve Federasyon Cide için el ele!
Belediye ve Federasyon Cide için el ele!
İstanbul'da hizmet veren ve 37 Cide Köy derneğinin çatı kuruluşu olan Cide Dernekler Federasyonu (CİDEFED), Cide Belediyesi İle ortak alınan karar ile garaj mevkisinde yer alan Belediye Ek Hizmet Binasında Cidelilere daha iyi hizmet vermek için şube açıldı.
Advert Advert Advert Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
5°C / 0°C
Durum
Hafif Kar Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:04
Güneş
07:36
Öğle
12:39
İkindi
15:04
Akşam
17:28
Yatsı
18:53
Advert
ANKET
TÜMÜ

HİZMETE GİREN TESİSLERİN SİZE GÖRE EN FAYDALISI ?

sanalbasin.com üyesidir