ÖZEL RÖPORTAJ: Abdullah SAVAŞ: "Yeni Kastamonu’yu hep birlikte inşa edeceğiz"

Kastamonu Milletvekili Aday Adayı Abdullah Savaş, istifasının kabulünün ardından sitemizin sorularını cevapladı... 7 Haziran sonrası yeni bir Kastamonu sloganıyla yola çıkan Savaş, referansının bugüne kadar üzerine aldığı işlerdeki başarısı olduğunu söyledi.
Bu haber 2015-02-17 14:34:42 eklenmiş ve 499 kez görüntülenmiştir.

ÖZEL RÖPORTAJ: Abdullah SAVAŞ:

 

 

 

1973 Devrekani doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Devrekani'de, Lisans eğitimimi Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye bölümünde, Yüksek Lisansımı ise Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Anabilim Dalında Maliye Tezli Yüksek Lisans yaparak tamamladım.
Memuriyet hayatıma 1997 yılında, Devrekani Kızacık Şehit Yılmaz Acar İlköğretim Okulu’nda öğretmen olarak başladım. Sırasıyla, Devrekani Kadıoğlu İlköğretim Okulu, Devrekani Çörekçi İlköğretim Okulu ve Küre Çaybükü İlköğretim Okulu'nda görev yaptım.
03 Mayıs 2001 tarihinde İnebolu M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İdare Memuru olarak atandım. Sonrasında, Bozkurt Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İdare Memuru olarak çalıştım. 12 Kasım 2005 tarihinde yapılan görevde yükselme sınavını birincilikle kazanarak, Eskişehir Açık Ceza İnfaz Kurumu 2. Müdürü olarak atandım.
Ülkemizde Denetimli Serbestlik Sisteminin kurulması aşamasında kurucu müdür olarak görev yaptım. Sırasıyla, Eskişehir Denetimli Serbestlik Müdürü, İzmir Denetimli Serbestlik Müdürü ve Tokat Denetimli Serbestlik Müdürü olarak görev yaptım.
2005 - 2007 yıllarında, Adalet Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği Fonu ile yürütülen “Türkiye'de Denetimli Serbestlik Hizmetlerinin Geliştirilmesi AB Projesi” ve 2009 – 2010 yıllarında, “Türk Denetimli Serbestlik Hizmetlerinde Çocuklar ve Mağdurlarla İlgili Çalışmaların Geliştirilmesi AB Eşleştirme Projesi”nde görev aldım.

Sayıştay Dergisi’nin 72’inci Sayısında, “Vergi Dışı Piyasa Ekonomisi: Kapsamı, Etkileri ve Öneriler”, Vergi Dünyası Dergisi’nin 335’inci Sayısında, “İktisadi, Sosyal ve İdari Açıdan Vergileme İlkeleri”, Mali Klavuz Dergisi’nin 45’inci Sayısında, "Vergi Dışı Piyasa Ekonomisi" isimli makalelerim yayımlandı.

2010 yılında, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı tarafından yayımlanan "Denetim ve Süpervizyon Yönetimi" isimli kitabı hazırlayan ekipte yer aldım.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Anabilim Dalınca kabul edilen yüksek lisans tezim “Adli Vergi Cezalarında Denetimli Serbestlik Sistemi”dir.
Evli ve iki çocuk babasıyım.Kastamonu bizim en değerlimiz… Bu önemli göreve talip olurken “Şu yüzden aday oldum” diye sıralayabileceğiniz nedenler?

Kastamonu bizim memleketimiz, bu şehirde doğdum, büyüdüm ve başka Kastamonu yok. Kastamonumuza ve güzel insanlarına hizmet, çocukluğumdan bu tarafa en önemli önceliğim. Kastamonu’muzun vizyon projeler ile 2023, 2053, 2063 (Kastamonu’nun fethinin 850’inci yılı) hedeflerine doğru süratle ilerlemesi için gecesini gündüzüne katarak çalışmak en önemli aday olma nedenim.
Diğer nedenim, mezuniyetim, bilgi birikimim ve bürokrasi tecrübem ile Yeni Türkiye’nin kurulmasına sunacağıma inandığım büyük katkı.
Bir diğer nedenim, dünya mazlumlarının umudu güçlü bir ülke olma yolunda çalışacak olmak.

Kastamonu için tanımınız nedir?


• Kültür ve Medeniyetin asil geçmişini simgeleyen coğrafya,
• Hayırlı dualara mazhar olmuş evliyalar şehri,
• 1213 yılında fethedildikten bu tarafa işgal görmemiş olmasına rağmen, uğruna nice canlar feda edilen Vatan uğruna nice canlar vermiş şehitler beldesi,
• Yeşil ve mavinin tonlarının birbirleri ile yoğurulduğu sahil yöresi,
• Tüm doğal güzellikleri ile bir sevdayı simgeleyen huzur kentidir, Kastamonu’muz.

Kültür, medeniyet ve evliyalar şehri, şehitler beldesidir.

Kastamonu’nun en öncelikli sorunu nedir?

Kastamonu’nun en önemli sorunu istihdam olanaklarının yetersizliğidir.
Bunun birçok sebebi olduğu gibi, en çok göç veren illerden olma gibi bir somut sonucu var.
Bu sorunu çözme yolunda, son 12 yılda çok önemli adımlar atıldı. İnşallah, bu sorunu önümüzdeki dört yıllık sürecin sonunda öncelikli sorun olmaktan çıkaracak adımları atacağız.

Mecliste Kastamonu’yu temsil etmenin ağır sorumluluğunu taşımak konusunda düşünceleriniz nelerdir?

Sorumluluk mutlaka çok ağır ama benim bürokrasideki tecrübem, vizyonum, kararlılığım ve Kastamonu sevdam ile Kastamonu’yu en iyi şekilde temsil edeceğime inanıyorum.

Varolan vekillerden farkınız ne olacak?
Bizim Kastamonu sevdamız var ve Kastamonu’ya zerre katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum.
Özellikle Kastamonu Üniversitesinin kurulmasına vesile olarak şehrimizi Üniversitesi olan şehirler arasına girmesini sağlayanlara, havalimanının açılmasını sağlayarak ulaşımda yeni bir dönemi başlatanlara, Ilgaz dağı tünel projesinde emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Mevlana “Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım” diyor. Artık, yeni şeyler söyleyeceğiz. 7 Haziran sonrası, inşallah ilk işimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kastamonu Belediyesi ve Kastamonu Üniversitesi işbirliği ile, “Kastamonu Şehir Kimliği Çalıştayı” düzenlenmesini sağlamak olacak. Bu çalıştayda, sadece Kastamonu merkez değil, tüm ilçe ve köyleri gündem olacak. Çalıştaya, şehrimizin her kesiminden hemşehrilerimizin katılımını sağlayacağız. Çalıştayda Kastamonu’muzun varolan kimliği ortaya konacağı gibi, şehrimizin bundan sonra da tarım ve hayvancılık şehri olmaya devam mı edeceği, turizm şehri mi olacağı, sanayi şehri mi olması gerektiği, yoksa bunların hepsinin belli bir oranda geliştirilmesinin mi gerektiği konuları ele alınacak. Çalıştay’da elde edilen sonuçlar ele alınarak, Kastamonu’muzun her bir köşesinin eş zamanlı olarak gelişeceği ve Yeni Kastamonu’nun inşa edileceği yeni süreci inşallah başlatmış olacağız.

Hesap verecek misiniz? Düzenli basın ilişkileri ve Kastamonu ilişkileri seviyesi ne olacak?
Bu güne kadar, yaptığım her işin, attığım her adımın, söylediğim her sözün sorumluluğunu üzerime aldım. İnşallah 7 Haziran sonrası seçildiğimiz andan itibaren, halkımızla sürekli iç içe olacağım, el ele gönül gönüle Yeni Kastamonu’yu hep birlikte inşa edeceğiz, düzenli olarak Kastamonu’da basın mensuplarımız ile bir araya gelip değerlendirmeler yapacağız. Her türlü eleştiriye bu güne kadar olduğu gibi, bundan sonrada açık olacağım. Eğer attığımız yanlış adımlar varsa, geri alacağız. Yapılan yapıcı eleştirileri dikkate alarak, her zaman daha iyisini yapmak için çalışacağım.

Size bir Kastamonulu neden oy vermelidir?
Ben hemşehrilerime canı gönülden inanıyor ve güveniyorum.
Bilim uzmanı olmamın yanında ekonomik kalkınma konusundaki bilgi birikimimden ötürü oy vereceklerdir.
Devleti, işleyişini ve devlet yönetimini iyi bilen birisi olduğum için oy vereceklerdir.
Kastamonu sevdalısı ve memleket aşığı olduğum için oy vereceklerdir.
Mevcut sağlam temel üzerine, yeni Kastamonu'yu inşa edecek vizyona sahip olduğum için oy vereceklerdir.
En önemlisi içlerinden biri olduğum ve öyle olmaya devam edeceğimi bildikleri için oy vereceklerdir.

 

Mustafa Yaşar DİLSİZ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Cide Haber haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Öz Hızar İnşaat Cide
Anket
2019 seçimlerinde oyunuz kime?
AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SAADET PARTİSİ
DİĞER...
Kastamonu Cide Şehir Portalı - Haber İş, Yaşam ve Eğlence
Cide Köyleri
Cide Köyleri
Cide Web Siteleri
Cide EĞİTİM
Kastamonu