Cide'de Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü ve Şehitleri Anma günü Etkinlikleri

İlçemizde Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü ve Şehitleri Anma günü Etkinlikleri düzenlendi.
Bu haber 2015-03-18 17:57:50 eklenmiş ve 403 kez görüntülenmiştir.

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü ve Şehitleri Anma günü nedeni ile Halk Eğitim Merkezi Salonunda program düzenlendi. Cide Çok Programlı Anadolu Lisesi koordinesinde yapılan program saat 10.00’da başladı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı, günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı ise Okul Müdür Başyardımcısı Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Deniz KIRENCEKAYA yaptı. Ardından Çanakkale Zaferi şiiri slayt eşliğinde okundu. 30 kadar öğrencinin rol aldığı Çanakkale Zaferi ile ilgili drama çalışması sunuldu. 45 dakika kadar süren canlandırmalar büyük ilgi gördü. Çanakkale Zaferi öncesi köylerden asker uğurlama, düşman ile çatışma, şehit olma sahneleri canlandırıldı. Programın sunuculuklarını ÇAPL Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri Fadime ANAİNGEÇ ile Yasemin MANDIRACI yaptı.

Daha sonra Çanakkale Zaferi’nde mermi taşıyan bir gelinin hikâyesini anlatan yönetmenliğini ve oyunculuğunu öğretmenlerin yaptığı 10dakikalık kısa bir film izletildi. Öğretmenlerin rol aldığı film sonunda salonda izleyenler gözyaşlarını tutamadılar.

Programa Kaymakam Fatih DEMİR, Garnizon Komutanı Fatih TÜRKMEN, Belediye Başkanı Nejdet DEMİR, Daire Amirleri, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nihan Türkmen BOZ , veliler ve öğrenciler katıldı. 135 kişilik HEM salonunun koltuklarının üzerine şehit isimleri yazıldı. Program sonunda üzüm hoşafı ve ekmek dağıtıldı.

“Çelenk Sunma Merasimi”

Cide’de Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü etkinlikleri İlçe Müftülüğünün Sabah Namazından sonra yaptığı programla başladı. Kara Mustafa Paşa Camiinde sabah namazından sonra şehitlerimiz için Kuranı kerim okundu, tesbihat yapıldı, ilahiler okundu. İlçe Müftüsü Adem YILDIZ şehitlerimiz için dua okudu.Çıkışta Cami Cemaatine üzüm hoşafı dağıtıldı.

 

“Sabah Namazı sonrası program”

Çanakkale Zaferi etkinlikleri içerisinde yer alan Çelenk Sunma Merasimi saat 09:00’da Belediye Meydanında ki Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Kaymakamlık,Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığının yanı sıra Gazi ve Muharipler Derneği de çelenk sundu. Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı bir rütbeli asker yaparken Kıbrıs Gazisi Ferruh KARAYEL şiir okudu.

“Akşam programı”

Halk Eğitim Merkezi Salonunda saat 10:00’da beğeni ile izlenen program akşam saat 19:30’da velilere yönelik olarak tekrarlandı. Ayrıca Akşam Namazından sonra Kara Mustafa Paşa Camiinde tüm şehitlerimiz için Mevlid-i Şerif Programı düzenlendi.

İlçemizde 15 Mart 2015 tarihinde Cide AK Parti Gençlik kollarının Mehteran takımını ilçemize getirmesi ile başlayan etkinlikler dizisi 18 Mart 2015 tarihinde akşam yapılan programlar ile sona erdi. İlk defa şehitleri Anma Günü Programı bu şekilde kapsamlı olarak kutlandı.

 

Kaynak; Cide Rehber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Cide Haber haberleri
cide
Öz Hızar İnşaat Cide
Anket
En iyi Cideli Tv Programı
Sarı Yazmalı Show - Mavi Karadeniz Tv
Cideli Emin Ver Coşkuyu - Mavi Karadeniz Tv
Ahmet Aykın Hasret Akşamları - Vizyon Türk Tv
Öz Hızar İnşaat Cide
Kastamonu Cide Şehir Portalı - Haber İş, Yaşam ve Eğlence
Cide Köyleri
Cide Köyleri
Cide Web Siteleri
Cide EĞİTİM
Kastamonu