Cide'de İki Köyde Referanduma Gidilecek

Cide ilçesinde ki, iki köyde referandum yapılacak.
Bu haber 2015-05-14 22:40:35 eklenmiş ve 618 kez görüntülenmiştir.

 

  İlçe merkezine yakın konumda ki, Tarakçı ve Sırakaya köylerinin Cide Belediyesine bağlanıp mahalle olmaları için iki köyde referandum yapılıp, halka gidilecek. 17 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek olan oylama sonunda şayet halk “Evet” derse, Cide’nin mahalle sayısı 17’ye ulaşmış olacak.

 

  Yapılacak referandum için açıklamada bulunan Eskişehir Anadolu Üniversitesi, basım ve yayım teknolojileri bölümü öğrencisi Erdinç Yıldız, “Cide'nin Kastamonu'ya en uzak ilçesi olduğunu bilmeyen yoktur. Tabi bu uzaklık üvey evlat muamelesini de arkasında getiriyor. Gelen yardımlar az. Yalnız başına Cide Belediyesi çabalıyor. Cide'nin merkez nüfusunu artırıp İller Bankasından daha fazla ödenek alması için nüfusun artması gereklidir. Cide Belediyesi yeni bir çalışma başlattı. "Memleketimi seviyorum, İkametimi Cide'ye alıyorum.", "SENİNLE 20 BİN KİŞİYİZ". Cideli olup, ikameti Cide'de olmayan herkesi Cide nüfusuna geçirmeyi ve böylelikle daha fazla ödenek, daha fazla hizmet almayı hedefliyor.  Cideli olup İstanbul'da veya büyük şehirlerde yaşayan insan sayısı çok fazla. Bu kişiler yazın Cide'ye gelip yaz tatillerini memleketinde geçiriyorlar ve hizmet bekliyorlar. İşte bu hizmetin daha kaliteli olması için nüfus 20 bin olmalı. Peki 20 bin olunca ne mi olacak? İlçemizin en büyük sorunlarından bir tanesi Devlet Hastanesi. Özellikle yaz aylarında ihtiyaca cevap veremiyor. Yeni bir hastanenin yapılması ve donanımlı olması ayrıca en az 11 uzman doktor bulunması için nüfus 20 bin olmalı. Eğitim kalitesinin artması, yeni okullar açılması, eğitim donanımım artması için nüfus 20 bin olmalı. Yeni bir otogar binası için  nüfus 20 bin olmalı. İlçemize doğal gaz gelmesi için nüfus 20 bin olmalı. Yaz aylarında Belediye hizmetlerinin daha kaliteli verebilmesi için  nüfus 20 bin olmalı. Yeni duble yollar için nüfus 20 bin olmalı. İlçenin farklı bölgelerini yapılmış yeni sosyal alanlar için nüfus 20 bin olmalı. Ve en önemlisi bütçeden fazla pay alıp daha çok hizmet eden bir Belediye olmak için nüfus 20 bin olmalı. İşte bu yüzden herkesin bu duruma duyarlı olması Cide’ye sahip çıkıp ilerlemesine katkı sunması gerekir” dedi.

 

  Referanduma katılacak Sırakaya Köyünün toplam nüfusu 178, Tarakçı Köyünün ise 96’tı. Oy kullanacakların sayısı ise Sırakaya’da 133, Tarakçı Köyünde ise 83 seçmen Pazar günü sandık başında olacak.

 

  Daha önce 30 Kasım 2014 tarihinde yapılan referandum’da beş köy belediye sınırları içerisine dâhil olmaya evet demişti.

 

 

 

Mehmet SALMAN

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Cide Haber haberleri
Öz Hızar İnşaat Cide
Anket
2019 seçimlerinde oyunuz kime?
AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SAADET PARTİSİ
DİĞER...
Kastamonu Cide Şehir Portalı - Haber İş, Yaşam ve Eğlence
Cide Köyleri
Cide Köyleri
Cide Web Siteleri
Cide EĞİTİM
Kastamonu