Cideliler Sayesinde Tarihi Yedikule bostanları yüzyıllara direniyor

İstanbul'un tarihi surlarının dibinde, Mevlanakapı'dan Yedikule'ye uzanan bölgede yer alan bostanlar, sebze yetiştirmeye devam eden cideli aileler sayesinde varlığını sürdürüyor.
Bu haber 2015-05-23 08:34:17 eklenmiş ve 617 kez görüntülenmiştir.

Dünyanın en büyük metropollerinden bir olan İstanbul'un merkezinde yer alan ve geçmişi yüzyıllara dayanan Yedikule bostanları, sebze yetiştirmeye devam eden aileler sayesinde varlığını sürdürüyor.  

İstanbul'un tarihi surlarının dibinde, Mevlanakapı'dan Yedikule'ye uzanan bölgede bostancılık yapan birçok aile, başta marul olmak üzere, roka, turp, maydanoz ve domates gibi sebze türlerini yetiştirerek geçimlerini sağlıyor.

Bölgenin en eski bostancılarından Ahmet Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu mesleği bir aile geleneği olarak 1920'den bu yana yaptıklarını söyledi.

Kastamonu'nun Cide ilçesinde madencilik yapan dedesinin 1920'de İstanbul'a göçmesiyle ailesinin bostancılığa başladığını anlatan Öztürk, kendi çocuklarının ise bu mesleğe yeterince ilgi göstermediğini dile getirdi. 

Mesleğini bir sanat olarak niteleyen Öztürk, "Bostancılık kültürü kayboluyor. Geleceği vahim. Sanat gibi bakmıyorlar, ben buna sanat gibi bakıyorum. Çünkü iyi biliyorum bu mesleği. Her bir mahsulün ekilecek bir zamanı vardır. Okuyarak değil yaşayarak öğrenebilirsin ancak bunu" diye konuştu. 

Öztürk, teknolojinin yardımıyla üretkenliklerinin arttığına dikkati çekerek, "Eskiden işimiz daha zordu. Bundan 30 sene önce makine, çapa motoru yoktu. El emeği ile biz kazardık, yapardık. Şimdi teknoloji var. On günde yapacağımız işi bir günde yapıp, ekip, suluyoruz. Artık ürünü fazla çıkarma şansımız oldu" dedi. 

Bostancılık geleneğinin Bizans'tan bu yana devam ettiğini aktaran Öztürk, mesleğin Rumlardan Arnavutlara, daha sonra da ağırlıklı olarak Kastamonululara geçtiğini sözlerine ekledi. 

Kırk senedir bostancılıkla uğraşan Recep Eraslan ise 62 yaşında olmasına rağmen toprakla çalıştığı için sağlığının yaşıtlarına göre çok daha iyi olduğunu belirterek, "Beni kuyumcu dükkanına soksalar gitmem. Bu toprakla uğraşırım" dedi. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Diğer haberleri
Öz Hızar İnşaat Cide
Anket
2019 seçimlerinde oyunuz kime?
AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SAADET PARTİSİ
DİĞER...
Kastamonu Cide Şehir Portalı - Haber İş, Yaşam ve Eğlence
Cide Köyleri
Cide Köyleri
Cide Web Siteleri
Cide EĞİTİM
Kastamonu
escort bayan