Soğuksu Derneği 20. yılını kutladı

Cide'nin en etkin sivil toplum kuruluşlarından olan Soğuksu Derneği, 20. yılını muhteşem bir geceyle kutladı.
Bu haber 2018-02-19 21:02:34 eklenmiş ve 1269 kez görüntülenmiştir.

 

 

Mehmet Salman

www.cide.gen.tr - Cide'nin en etkin sivil toplum kuruluşlarından olan Soğuksu Derneği, 20 yılını muhteşem bir geceyle kutladı. 

 

1998 yılında İstanbul'da kurulan ve yaptığı faaliyetlerle Soğuksu bölgesi ve köylerinin kalkınmasında büyük rol üstlenen Soğuksu Çevre Köyleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 20. yılını düzenlenen geceyle kutladı. 

 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Çakır Kültür Merkezinde gerçekleşen geceye, AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Cideli İş-adamı Mustafa Demir, Cide Federasyon Başkanı Celal Gül, Cide köy derneklerinin başkanları-yöneticileri ve derneğin üyeleri katıldı. 

 

Cideli ünlü radyocu ve sunucu Ufuk Acar'ın sunumunu yaptığı yöresel kültür gecesi, Türkiye hafızlık birincisi olan Enes Aslan'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. 

 

Gecenin açılış konuşmasını gerçekleştiren derneğin başarılı ve sevilen başkanı Tuncay Şenol, geceye uzak yakın demeden katılanlara hoş geldiniz diyerek teşekkür etti. 

 

Konuşmasında Suriye'nin Afrin şehrinde ülkenin bekası için 'Zeytin Dalı' operasyonunda olan TSK mensuplarından söz eden Başkan Şenol; “Vatanı ve inancı için bu coğrafyada yaşamanın bedelini canıyla ödeyen aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ümmetin göz bebeği olan ve şuan Afrin'de ülkemizin bekası için operasyonda olan kahraman ordumuza rabbimden menzilinde muzafferiyetler diliyorum. O yiğitler sayesinde bu programları yapıyor ve normal yaşamımıza devam edebiliyoruz. Allah onlardan razı olsun. Ülkemizin içinde bulunduğu hassas dönemi göz önüne alarak gerçekleştirdiğimiz kültür gecemizin eğlence bölümlerini ve kültürümüzün bir parçası olan davul zurna eğlencelerini iptal ettik. İnşallah onları da ordumuz zaferini ilan edince yapacağız” dedi. 

 

"Yeni dernek binasının müjdesini verdi"

 

Konuşmasını sürdüren Tuncay Şenol; “1998 yılında kurulan Soğuksu Derneğini bu günlere getiren başta kurucu başkanımız Burhan Gün olmak üzere tüm başkanlarımıza ve üyelerimize derneğimize katkıları için teşekkür ediyorum. Ahirete intikal etmiş tüm yönetici ve üyelerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bugün 20. yılımız için bir araya geldiğimiz bu anlamlı gecede derneğimiz için müjdeli bir haberde vermek istiyorum. Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi Türkmen'in de destekleriyle Üsküdar'da derneğimiz için edindiğimiz arsamıza yeni dernek binamızı inşa edeceğiz. Bizden sonraki nesillerimizin birbirinden ve kültüründen uzaklaşmaması adına edindiğimiz arsamıza şirin bir Kastamonu Konak kültürünü yansıtan lokal binamızı gerçekleştireceğiz. Bizlere binamızın yapım iznini veren ve sonsuz destek olan Üsküdar Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Türkmen'e, Soğuksu Derneği adına teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu. 

 

Geceye katılan Milletvekili Murat Demir de yaptığı konuşmasında; “Cide İlçemizin en köklü ve en aktif derneklerinden olan, Soğuksu ve Çevre Köyleri Derneğimizin 20. yıl kutlamaları gecesine kazasız belasız yetiştik. Gece anlamlı bir gece idi, şehitlerimize kuran tilaveti ve ile birlikte dualarımızı gönderdik. Afrin'de ki Zeytin Dalı harekatında ki kahramanlarımıza dualar ettik. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Zaferle dönecekler inşallah. Bu anlamlı geceyi düzenleyen Soğuksu Derneği yönetimine teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

 

Gecede yine  konuşma alanlardan olan Cide Dernekler Federasyonu Celal Gül; “Sevginin ve saygının olduğu her yerde başarı kaçınılmaz olur. Bu muhteşem organizasyonda emeği gecen kardeşlerimize Cide Dernekler Federasyonu olarak teşekkür ediyoruz. Soğuksu bölgemizden 15 Temmuz hain darbe girişim gecesinde üç hemşehrimiz şehit olmuştur. Onlara buradan tekrar rahmet diliyorum” dedi.

 

Gecede Türkiye tablosu açık arttırmaya sunuldu. Katılımcılar tarafından toplanan yaklaşık 15 Bin Lira Mehmetçik Vakfına bağışlandı.

 

Tüm salonun dolduğu ve yoğun katılımın olduğu kültür gecesinde, Cide'den gelen yöresel yemek ustaları tarafından katılımcılara çorba, keşkek, et kavurma gibi Cide'ye has yemekler ikram edildi.

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Cide Haber haberleri
Öz Hızar İnşaat Cide
Anket
2019 seçimlerinde oyunuz kime?
AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SAADET PARTİSİ
DİĞER...
Kastamonu Cide Şehir Portalı - Haber İş, Yaşam ve Eğlence
Cide Köyleri
Cide Köyleri
Cide Web Siteleri
Cide EĞİTİM
Kastamonu