Esnaf ve Sanatkarın yeni Başkanı Gürkan Bayrakçı oldu

Cide Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığına Gürkan Bayrakçı seçildi.
Bu haber 2018-02-24 18:18:10 eklenmiş ve 749 kez görüntülenmiştir.

Cide Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi başkanlığı için bugün saat 13:00’te Halk Eğitim Merkezi Rıfat Ilgaz Çok Amaçlı Salonunda seçim yapıldı. Seçimde yeniden aday olan Mehmet Arif Özdemir’in listesi ile Gürkan Bayrakçı’nın listesi yarıştı.

 

Açılış konuşmasını Mehmet Arif Özdemir yaptı. Kooperatif ortaklarına ve misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür etti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşından sonra çoklu imza ile Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Dursun Ergin’in başkanlığında, kongrenin yapılmasını sağlayacak Divan Kurulu seçildi.

 

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Dursun Ergin teşekkür konuşmasında şunları söyledi “Esnaf sanatkarlar kooperatifi küçük esnaflar için önem taşımaktadır. Uluslar arası sermaye ile mücadele eden esnaf ve sanatkârlara kredi kooperatifleri sayesinde normal faizlerin çok altında kredi kullandırılmaktadır. Şu an esnaflarımız bir yıla kadar %4, 5 yıl vadeli kredilerde %5  faiz ile kredi kullanabilmektedirler. Bankalarda %10 ile kredi kullanılır iken kooperatiflerde yarısı kadar faiz oranı ile kredi kulanılabilmektedir. Faizlerin yarısını hatta 2/3 ünü Devletimiz süspanse etmektedir. Kopertifler 200.00 TL ye kadar esnaflara kredi verebiliyor” dedi.

 

Daha sonra yönetim ve denetim kurulu raporları okundu ve bilançolar ibra edildi. Kastamonu Esnaf Sanatkarlar Odası Başkan Arif Özdemir’e geçmişteki çalışmalarından dolayı plaket verdi. Belediye Başkanı Nejdet Demir plaket verirken, Cide esnafına seçimin hayırlı olması temennisinde bulundu. Divana yapılacak seçim için iki liste verildi. Gürkan Bayrakçı ve Mehmet Arif Özdemir’in yer aldığı listeler kongrede yarıştı.

 

Seçim öncesi söz alan Gürkan Bayrakçı şunları ifade etti “Mehmet Arif Özdemir’den önce 3 yıl başkanlık görevinde bulundum. Başkanlık yaptığım dönemde ortaklarımız ile ilgili ayrım yapmadan görevimi yerine getirdim. Başkanlık yaptığım dönemde kooperatifimiz finansman sıkıntısı çekmedi. Kapanma riski taşımadı. Kredi verememe gibi bir durum ile karşı karşıya kalmadık. Seçimler birer hizmet yarışıdır. Kimseyi kandırmaya gerek yoktur.  Eski başkan şunu yaptı ben bunu yaptım diye seçim analiz broşürü hazırlatmıştır. Eski başkan ne yapmış? Kooperatifi zarara mı uğratmıştır. Ya da ortakların kredi taleplerini finansman yok diye beklemeye mi almıştır? 2017 yılı karı 2015 yılının karını bile geçememiştir. Şahsım görevdeyken önceki başkanların aldığı maaş ile devam ettim Yani 2015 yılında 1000TL maaş alıyordum. Hiçbir şekilde maaşımı yükseltin diye kurullara teklifte bulunmadım. Çünkü temsil ettiğim kurulları geçim kaynağı olarak görmedim. Mevcut başkan göreve gelince bu maaş ile bu işin yapılamayacağını söyleyerek maaşının 2500 TL olmasını talep etmiştir.  Ancak kendi yönetimi bile buna onay vermemiştir. 1750 TL yi uygun görmüştür. Eğer seçilirsem maaş ve huzur hakkı almayacağım” dedi

 

Daha sonra kürsüye gelen Mehmet Özdemir eleştirilere cevap verdi: “Cide Kredi kooperatifi başkanı, Kastamonu’daki başkanlar arasında en az maaş alan ikinci başkanım… Hanönü ve Cide kooperatif başkanları en az maaş almaktadır. Bu konu şöyle konuşuldu,  göreve geldiğimde diğer kooperatif başkanlarının aldığı maaş ile kıyaslama yapıldı. Seydiler koperatif başkanı 2500 TL maaş alıyor. Yönetimde bir arkadaşımız 1500 olsun diğeri 2000 olsun dendi.  Hatta bizim başkanın diğer başkanlardan ne farkı var dendi. Ben de 1750 tamamı arkadaşlar dedim, yönetim tamam dedi. Maaş artışı kararı bu şekilde alındı. Yönetim kurulundaki tüm arkadaşların imzası var” dedi

 

Bu arada konuşmasının bu bölümünde 1,5 yıllık döneminde yaptığı icraatları birer birer anlattı. Kooperatifi 3. Sınıftan alıp birinci sınıfa yükselttiğini ifade ederken şunları söyledi “Üçüncü sınıf kooperatif ne demek arkadaşlar, şu demek en üst limitten kredi kullandıramazsın demek. O günlerde limit 150 bin tl idi. Hiçbir ortak bu limiti kullanamaz demek. Şimdi ise biz kooperatifimizi yaptığımız çalışmalar ile birinci sınıfa çıkarttık. Ortaklarımız en üst limitten kredi kullanabilirler. Hem ortak sayısında hem kullanılan kredi miktarı açısından çok büyük artış oldu” dedi.

 

Mehmet Arif Özdemir, Cide’de açılması gündemde olan Halk Bankası Şubesi ile ilgili yaptığı çalışmaları ayrıntılı olarak anlattı. Halk Bankası yönetiminde Cide’yi ziyarete geldiklerini beliri

 

terek, bazı kişilerin çağırmamıza rağmen davete icabet etmediklerini söyledi. Yine kredi geri dönüşümlerinde göreve geldiğinde bir sıkışıklık olduğunu, kapanma riskinin olduğunu belirterek bunun aşıldığını ifade etti.

 

Konuşmalardan sonra seçime geçildi. Sarı listede asıl yönetim kurulunda Mehmet Arif Özdemir, Murat Aydın, Kamil Şahin, Gürgün Ahi, Akın Mutlu yer alır iken Denetim Kurulu ası listesinde Samet Akbaydar, Ömer Sağ yer aldı. Üst birlik temsilcisi asıl listesinde ise Mehmet Arif Özdemir, Murat Aydın yer aldı.

 

Beyaz listede asıl yönetim kurulu listesinde Gürkan Bayrakçı, Sadullah Serdar Ketenci, Özkan Özcan, Şaban Yıldırım, Mehmet Akbaydar - Denetim Kurulu asıl listesinde Özgür Bağ, Adem Batur- Bölge birliği temsilcisi olrak da Sadullah Serdar Ketenci ve Özkan Özcan yer aldı.

 

Yapılan seçim sonucunda Mehmet Arfi Özdemir’in yer aldığı sarı liste 125 Oy alır iken Gürkan Bayrakçı’nın başını çektiği beyaz liste 191 oy aldı. Seçimde 5 oy da geçersiz sayıldı.

 

Bu sonuç ile Cide Esnaf Sanaatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi başkanlığına Gürkan Bayrakçı seçilmiş oldu.

 

Cide Rehber

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Cide Haber haberleri
Öz Hızar İnşaat Cide
Anket
2019 seçimlerinde oyunuz kime?
AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SAADET PARTİSİ
DİĞER...
Kastamonu Cide Şehir Portalı - Haber İş, Yaşam ve Eğlence
Cide Köyleri
Cide Köyleri
Cide Web Siteleri
Cide EĞİTİM
Kastamonu