CHP'li Gürsoy'dan, '8 Mart Emekçi Kadınlar Günü' mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Cide İlçe Başkanı Tanıl Gürsoy, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” dolayısıyla mesaj yayınladı.
Bu haber 2018-03-08 17:27:31 eklenmiş ve 1809 kez görüntülenmiştir.

www.cide.gen.tr - Cumhuriyet Halk Partisi Cide İlçe Başkanı Tanıl Gürsoy, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” dolayısıyla mesaj yayınladı. 

 

 

Gürsoy yayınladığı mesajında emekçi kadınlarımız için şu sözlere yer verdi: “Tarih boyunca eşitsizlikten en fazla zarar gören kadınlar, hak arama savaşlarının her daim başını çekmişlerdir.

Kadınlar gününün kutlanılmasınına sebep veren olay ise ne yazık ki kelimenin tam anlamıyla  bir faciadır.

8 Mart 1857 yılında Amerika’da 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlarlar. Bu grev sonucu bir odaya kilitlenen ve kaçmalarına izin verilmeyen 129 kadın feci şekilde yanarak can verdiler. Ne yazık ki bu acı olay sonunda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü kutlanmaya başlandı.

Kadınlarımızın emekleri hayatımızın  bir gününe sığdırılamayacak  kadar yücedir .

Kadın; doğumdan ölüme kadar hayatımızın  her anında,  her alanında bizi biz yapan, toplumu oluşturan en önemli halkadır.

Kadının katılmadığı, kadının yok sayıldığı bir topluluğu medeniyet ölçüleri çerçevesinde değerlendirmek mümkün değildir.

Kadın toplum içindeyse o toplum medenidir

Kadın toplumum içindeyse o toplum ileridir.

Kadın toplumun içindeyse o toplum üretkendir

Gerek ev içinde gerekse kamusal alanda kadına karşı şiddet kaldırılmadığı gibi giderek artmaktadır. 16 yıldır söylemleri ve politikaları ile kadını iş ve sosyal yaşamdan uzaklaştırmayı hedefleyen,kadına yönelik şiddeti besleyen,tacizi tecavüzü yok sayan, neredeyse her gün bir kadın cinayetlerini görmezden gelenler.

İnsan hakları evrensel bildirgesi ve uluslararası  sözleşmelerle güvence altına alınmış bulunan insan haklarını tanımak,geliştirmek ve kadına yönelik şiddeti önlemek siyasi iktidarların sorumluluğunda olduğunu hatırlatırız.

Bizlere yaşantımız boyunca desteklerini hiç bir zaman esirgemeyen fedakar analarımıza ve ablalarımıza saygının ve sevginin olduğu bir ÜLKE dileğiyle,Başta Sarıyazma diyarının vefakar çilekeş kadınları olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

 

CHP Cide ilçe Başkanı Tanıl Gürsoy, Cide ilçe merkezinde ki esnaf ve çalışan kadınları ziyaret ederek "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü" dolayısıyla karanfil dagıttı.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Çalışmalar başladı
Sami Taşcı 2018-03-09 09:47:00
CHP il başkanına ayak uyduırabilen çalışkan başkanlarımızdan biridir.Kendisini kutlarız.Şeker fabrikası kapanmasın imza standı acmasınıda bekleriz.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Cide Haber haberleri
Öz Hızar İnşaat Cide
Anket
2019 seçimlerinde oyunuz kime?
AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SAADET PARTİSİ
DİĞER...
Kastamonu Cide Şehir Portalı - Haber İş, Yaşam ve Eğlence
Cide Köyleri
Cide Köyleri
Cide Web Siteleri
Cide EĞİTİM
Kastamonu