Romen vatandaşı Evita Cide de Müslüman Oldu

Evita BALAŞCA müslüman olarak.. Havva İsmini Aldı..
Bu haber 2014-08-16 03:11:35 eklenmiş ve 4114 kez görüntülenmiştir.

Romen vatandaşı Evita BALAŞCA, 20.03.2013 tarihinde Cide İlçe Müftülüğüne gelerek Müslüman oldu.  Evita BALAŞCA’nın Müslüman olması ile ilgili Müftülük makamında İhtida merasimi yapıldı.

 

Evita BALAŞCA, şahitler Sadık SARI ve Recep KAR’ın yerlerini almasının ardından ihtida merasimine geçildi.

 

İhtida merasimi Cide Merkez Karamustafapaşa Camii Müezzin-Kayyımı Mustafa ÖZSOY’un okuduğu Bakara Süresi 285-286. Ayetleri ile başladı.

 

Ardından ilçe Müftüsü Mustafa YAVUZ, okunan ayetlerin tercümesini yaptı. Tercümeden sonra Müftü Mustafa Yavuz: Okunan Allah’ın Kelamı Kur’an-ı Kerim’dir. Elhamdülillah bu saatte Allah’ın doğru yolu olan İslâma girecek bir kardeşimizin ikrarına şahit olmak üzere toplandık, dedi.

 

                Daha sonra İslam dininde Allah’ın birliği konusunda bilgiler verildi ve Müslümanlar nezdinde bütün peygamberlerin peygamber olarak tanındığını, hepsinin hak ve gerçek olarak bilindiğini, Müslümanların Hz. Musa ve Hz. İsa’ya da inandıklarını, son peygamber Hz. Muhammed Mustafa’nın onların risaletlerini tamamladığı ifade edildi.  

 

                İlçe Müftüsü Mustafa YAVUZ , İslâm’a girmek Allah’a ve Hz. Muhammed’in Allah’ın kulu, peygamberi olduğuna ve onun getirdiklerine inanmakla olur. Bu ifadeyi şehadet kelimesinde özetlemiş oluruz, dedi.

 

                Ardından Evita BALAŞCA, “Allah’ın huzurunda ve şahitlerin yanında isteyerek, severek bir baskı ile karşılaşmadan İslâmiyeti seçtim,”dedi ve şahitler huzurunda Müftü Mustafa YAVUZ’un getirdiği Kelime-i Şehadeti tekrar etti.

 

Kelime-i Şehadetin Türkçesinin de tekrar edilmesinden sonra Müftü: Şu dakikadan itibaren şehadetinizle ve ikrarınızla İslâm’a girdiniz, Müslüman oldunuz. İmanınız mübarek olsun. Yeni adınız HAVVA’dır. İslâm üzerine daim olunuz.

 

Şimdi tertemiz yeniden doğmuş gibi gıpta edilecek bir insansınız. İslâm’a göre, İslâm dinini kabul ettiğiniz andan itibaren geçmiş günahlarınızı Allah Teâlâ’nınbağışladığını Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed müjdelemektedir, dedi.

 

Daha sonra Havva BALAŞCA’ya İslâm’a giren bir insanın şehadeti söylemek, Namaz kılmak, Ramazan ayında oruç tutmak, zenginseniz zekât vermek, gerekiyorsa hacca gitmekgibi vazifeleri olduğu, bunları yapmakla inşaallah iyi bir müslüman olunacağı hatırlatıldı.

 

Ardından Havva BALAŞCA’ya Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından İslam İlmihali, Kuran-ı Kerim ve Meali hediye edildi.

 

Tören Cide Merkez Karamustafapaşa Camii Müezzin-Kayyımı Mustafa ÖZSOY’un okuduğu Al-i İmran suresi’nin 18-20 Ayet-i celilelerinin ardından İlçe Müftüsü Mustafa YAVUZ’un yaptığı dua ile sona erdi.  

 

Yeni dine girmekle mutluluğu gözlerinden okunan Havva BALAŞCA, duyduğu sevinç ve huzuru anlatmasının mümkün olmadığını, Müslüman olmakla yeniden doğduğunu ve bu yüce dinin gereklerini eksiksiz yerine getirmeye çalışacağını ifade etti.

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Cide Müftülük haberleri
Öz Hızar İnşaat Cide
Anket
2019 seçimlerinde oyunuz kime?
AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SAADET PARTİSİ
DİĞER...
Kastamonu Cide Şehir Portalı - Haber İş, Yaşam ve Eğlence
Cide Köyleri
Cide Köyleri
Cide Web Siteleri
Cide EĞİTİM
Kastamonu