Cide'de Nevruz kutlandı

Cide Ülkü Ocakları tarafından düzenlenen 'Nevruz Etkinliğine' Cideliler yoğun ilgi gösterdi.
Bu haber 2018-03-25 20:55:32 eklenmiş ve 1705 kez görüntülenmiştir.

Cide Ülkü Ocakları tarafından “Nevruz Etkinliği” düzenlendi. Cide Belediye Sahil Düğün Salonunda(açık alanda) düzenlenen etkinliğe Cideliler yoğun ilgi gösterdi. Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından İmam Hatip Mustafa Ar tarafından Kuranı Kerim okundu.

 

Daha sonra kürsüye, Nevruz Etkinliği”ni düzenleyen, Cide Ülkü Ocakları Başkanı Seyrani Filikçi geldi. Konuşmasında Nevruz’un Türk’ün Bayramı olduğunu ifade eden Başkan Filikçi şunları söyledi: “Nevruz bayramı, Türk milletinin yüzyıllar ötesinden devam edip gelen, geleneksel bayramlarından biridir. Nevruz, Türk kültüründe baharın müjdesi gece ile gündüzün eşit olduğu ve tabiatın en adaletli günü olarak kabul edilir ve tüm Türk coğrafyasında çoşku ile kutlanır. Tabiat ile iç içe, kucak kucağa yaşayan toprağı "ana" olarak gören Türk düşünce sisteminde 'baharın gelişi' elbette önemlidir. Bayramlar, toplumlarda milli birlik ve beraberliğin. bir arada yaşama arzusunun kuvvetlendiği günlerdir. Türklerde çok eskiden beri baharın gelişi, tabiatın canlanışı destanlarda, masallarda, türkülerde ve şiirlerde anlatıla gelmiştir. Nevruz bizim için Ergenekon’dan çıkıştır. Nevruz Türk milleti ve Türk devletinin yeniden dirilişi şahlanışıdır. Nevruz aleme nizam veren Türk devletinin dirilişidir. Ergenekon’dan çıkıldığından beri Nevruz Türk'ün bayramıdır. Göktürklerde bir parça demiri ateşe salıp kızdırmak ve Kağan'ın demiri kıskaçla tutup örste dövmesi adetti. Tarihi bakımdan Hun, Göktürk, Uygur, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde Nevruz,bir örfi bayram olarak kabul edilmiş, çeşitli eğlence ve merasimlerle idrak edilmiştir” dedi.

 

Konuşmasının son bölümünde, Ortadoğu’daki olaylara değinen Başkan Seyrani Filikçi Ortadoğu’da bahar Türk Devletinin ve Ordusunun Şahlanması ile yeniden geleceğini belirterek şunları ifade etti: “Devletimizin kararlı adımları doğrultusunda Anadolu ve Ortadoğu coğrafyasına bahar gelecek, mutluluk gelecek ve sevgi gelecektir. Ortadoğu coğrafyası uzun süredir karanlığın ve zemherinin esiridir. Ortadoğu coğrafyası yeni bir doğuma gebedir. Ortadoğu coğrafyasına bahar, Türk devletinin yeniden ayağa kalkmasıyla, yeniden şahlanmasıyla gelecektir. Allahın kılıcı ve son ordusu, inanmışlar ordusu, şahadete koşan yiğitler bu coğrafyaya baharı ve huzuru getirecektir. Bu konuda Devletimize ve ordumuza güvenimiz tam, desteğimiz sınırsızdır. Nevruz Bayramı genç nesillerimize mutlaka öğretilmeli ve dünya durdukça Türk milletinin geleneksel bayramı olarak yaşatılmalıdır. Sözlerime son verirken hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Bayramınız kutlu olsun. Ne mutlu Türküm diyene!"

 

Konuşmasından sonra Mustafa Ar, tarafından Zap Suyu şiiri okundu.

 

Daha sonra misafirler tarafından Nevruz ateşi yakıldı. Cumhuriyet Savcısı Servet İşcan, MHP İl Başkanı İbrahim Maşalacı, Cide İlçe Başkanı Şaban Yıldırım ve protokol Nevruz ateşi yakıldıktan sonra ateş üzerinden atladılar.

 

Ardından Nevruz’un kutlamalarının geleneği olan Türklerin Ergenekon’dan çıkışını simgeleyen çekiç ile demir dövüldü.

 

Katılanlar tarafından bir başka gelenek daha canlandırıldı. Yumurta tokuşturma yarışması yapıldı. Avuç içine alınan yumurtalar tokuşturuldu.Herkes birbirinin yumurtasını kırmaya çalıştı.

 

Bu arada alana gelen Vatandaşlar yakılan Nevruz ateşi üzerinden atlayarak fotoğraflar çekildiler.

 

Daha sonra Cide’de okullara devam eden ve sportif alanda başarı sağlayan öğrencilere ödülleri verildi. Güreş ve badmintonda dereceye giren Şehit Ayşe Aykaç Ortaokulu öğrencilere protokol tarafından çeşitli ödüller verildi.

 

Cide’de Nevruz Etkinliği sanatçı Ferhat Atasayar Konseri ile sona erdi.Bu arada katılanlara Nevruz pilavı ve ayran ikram edildi.

 

Programa Cumhuriyet Savcısı Servet İşcan, MHP İl Başkanı İbrahim Maşalacı, Cide İlçe Başkanı Şaban Yıldırım, İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Çalışkan, Şoförler Odası Başkanı Halis İşler, Esnaf Odası Başkanı Murat Aydın, Çevre ilçelerden Ocak Başkanları ile vatandaşlar katıldılar.

Cide Rehber

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Cide Haber haberleri
Öz Hızar İnşaat Cide
Anket
2019 seçimlerinde oyunuz kime?
AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SAADET PARTİSİ
DİĞER...
Kastamonu Cide Şehir Portalı - Haber İş, Yaşam ve Eğlence
Cide Köyleri
Cide Köyleri
Cide Web Siteleri
Cide EĞİTİM
Kastamonu