Soğuksu Derneği Kültür Başkentine çıkarma yaptı

Cide Soğuksu Derneği ile Üsküdar Belediyesinin işbirliği ile düzenlenen Kültür Başkenti Kastamonu turlarının ilki gerçekleştirildi.
Bu haber 2018-04-07 23:35:03 eklenmiş ve 2204 kez görüntülenmiştir.

 

 

 

Mehmet Salman

www.cide.gen.tr - Cide Soğuksu Derneği ile Üsküdar Belediyesinin işbirliği ile düzenlenen Kültür Başkenti Kastamonu turlarının ilki gerçekleştirildi.

 

TÜRKSOY tarafından 2018 Kültür Başkenti seçilen Kastamonu'ya, Soğuksu Derneği tarafından destek amaçlı düzenlenecek olan turlar başladı. Cuma akşamı Üsküdar'da ki dernek merkezinden yola çıkan ilk kafile bugün Kastamonu'daydı. Şehrin tamamını dolaşan kafile, Kastamonuyu daha yakından tanıma fırsatı yakaladı.

 

Sabah'ın ilk saatlerinde Kastamonu'ya gelen Soğuksu kafilesini başkan yardımcısı Recep Çetinkaya ile rehber Nail Küçük karşıladı. Güne ilk olarak muhteşem Kastamonu manzaraları sunan Seyrangah Tepesinde ki kahvaltıyla başlayan grup sırasıyla, Kastamonu Kalesi, Şeyh Şaban-i Veli Türbesi, İsmail Bey Külliyesi, Yılanlı Cami, Nasrullah Cami, Cumhuriyet Meydanı, Şehit Şerife Bacı Cami ve Kastamonu Valiliği gibi bir çok yeri ziyaret ettiler. 

 

Bazı grup üyeleri ilk defa Kastamonu'ya geldiklerini belirterek, evliyalar  şehrinden adeta büyülendiklerini ifade ettiler. Grup üyeleri rehber Nail Küçük'ün anlatımlarıyla Kastamonu'nun şanlı geçmişini hafızalarına kazırlarken, bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmediler. Şehrin çarşısını da dolaşıp alı veriş yapan kafile,  hatıra için Kastamonu'ya özgü yöresel ürünlerden satın aldılar.

 

 

Kafileye başkanlık yapan Soğuksu Derneği Sekretaryası Zeynep Türkçü, böyle anlamlı ve güzel bir etkinliği tertipleyen Soğuksu Derneği ve Üsküdar Belediyesine teşekkür etti.

Zeynep Türkçü: “Ben daha öncede bir çok kez Kastamonu'ya geldim ama bu kadar yakından tanıma şansım olmamıştı. Kastamonu'nun Kültür Başkenti unvanını sonuna kadar hak eden bir şehir olduğunu yerinede inceleyerek karar verdik. Bu gün buraya katılan tüm grup üyeleri yüzlerinde tebessümle bu güzel şehirden ayrılıyor. Gerçekten çok güzel bir gün geçirdik. Bizlere bu imkanı sağlayan öncelikle Soğuksu Derneği Başkanımız Sayın Tuncay Şenol ve değerli yönetimi başta olmakla birlikte, Üsküdar Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Türkmen'e, rehberimiz Nail Küçük beye ve bizleri güler yüzlü bir hizmetle getirip-getiren Üsküdar Belediyesi şoförlerine, kafiledeki tüm arkadaşların ortak teşekkürünü iletiyorum” dedi.

 

Soğuksu Dernek Başkanı Tuncay Şenol'da yaptığı açıklamasında, “Doyduğumuz topraklardan doğduğumuz topraklar olan; 2018 TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ Evliyalar Şehri KASTAMONU'muza, Üsküdar Belediyemiz ve Soğuksu Derneğimiz'in ortaklaşa düzenlediği Kültür Turlarımız başlamıştır. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçe öncelikle Üsküdar Belediye Başkanımız Av. Hilmi Türkmen beye, Onursal Başkanımız Hayri Konuk ağabeyime, Kastamonu'da tanıtım ve rehberlik hizmetinde yardımcı olan Adem Salcıoğlu dostuma, kafilemize önderlik yapan dernek sekretaryamız Zeynep Türkçü hanımefendiye ve bu süreçte emeği geçen tüm dostlarıma şükranlarımı sunuyorum.

Kastamonu'muzun tanıtımına destek verme adına Kültür Turlarımız, yaz sonuna kadar devam edecektir” sözlerine yer verdi.

 

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Cide Haber haberleri
Öz Hızar İnşaat Cide
Anket
2019 seçimlerinde oyunuz kime?
AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SAADET PARTİSİ
DİĞER...
Kastamonu Cide Şehir Portalı - Haber İş, Yaşam ve Eğlence
Cide Köyleri
Cide Köyleri
Cide Web Siteleri
Cide EĞİTİM
Kastamonu