AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir; 'Hiç kimse bireysel çekişme içerisine girmemeli'

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, son zamanlarda bazı kurumlar arasında yaşanan anlaşmazlıklara değinerek, hiç kimsenin bireysel çekişme içerisine girmemesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Demir, İnebolu Yolu ve Kırık Barajı başta olmak üzere ödenek sorunu olan projelerin Haziran ayından sonra ek bütçe ile giderileceğini kaydetti.
Bu haber 2018-04-22 22:09:14 eklenmiş ve 1687 kez görüntülenmiştir.

  AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, son zamanlarda bazı kurumlar arasında yaşanan anlaşmazlıklara değinerek, hiç kimsenin bireysel çekişme içerisine girmemesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Demir, İnebolu Yolu ve Kırık Barajı başta olmak üzere ödenek sorunu olan projelerin Haziran ayından sonra ek bütçe ile giderileceğini kaydetti.


Şehit Şerife Bacı Öğretmenevinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, “Kastamonu’yu temsilen 26’dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giden milletvekillerinin Kastamonu’ya çok şeyler kattığına inanıyorum. Farklı algılar, hizmet gelmediği yönünde eleştiriler var. Bu eleştirilerin haksız eleştiriler olduğunu düşünüyorum. Çalışmalar, rakamlar ve hizmetler ortada. Bu yapılan çalışmalar kişisel çabaların ürünü değil, birlik ve beraberliğin eseridir. 2002 yılından itibaren Kastamonu aldığı yatırımların tutarı ortadadır. Yapılması düşünülen yatırımlarla birlikte 14 milyar tutarında yatırımı sadece 4 yıl içerisinde aldık. Ulaşımdan sağlığa, eğitimden kültüre kadar yapılan ve devam tüm yatırımlar ortadadır. Bunlar Kastamonu tarihinde olmayan bir birliktelik ile sağladık” dedi.
Kastamonu için bir şeyler istemek zorunda olduklarını söyleyen Demir, “Biz ilimiz için bir şeyleri istemek zorundayız. ‘Armut piş ağzıma düş’ anlayışından vazgeçmemiz gerekiyor. Kapıları aşındırmak, talebimizi her yerde, herkese iletmemiz gerekiyor. Kastamonu’nun adını ne kadar fazla duyurabilirsek, bir şeyler talep ettiğimizde de isteklerimizin karşılanma oranı o derece büyük olur”
diye konuştu.


“1-2 ay içerisinde İnebolu Limanı ile ilgili belirsizlik ortadan kalkacak”


İnebolu Limanının Kastamonu için son derece önemli bir konu olduğunu vurgulayan Demir, “Çeşitli nedenlerden dolayı liman ihalesi iptal edildi. Yeniden sözleşme çalışmaları devam ediyor. Sadece liman olarak ihaleye çıkması için de girişimler devam ediyor. Rusya’dan bile liman için talipler var. Çok uzun sürmeyecek. En geç 1-2 ay içerisinde liman ile ilgili belirsizlik ortadan kalkacak. Antalya’daki meyve ve sebze üreticileri bile bu limanı bekliyor. Bu liman hayata ne kadar kısa hayata geçer, gerekli yatırımları da yapılırsa Kastamonu’nun ekonomisi bir o kadar da artacak, ihracat rakamları da yüzleri güldürecektir” şeklinde konuştu.


“İnebolu Yolundaki sorunlar Haziran ayında çözülecek”


İnebolu Limanıyla entegreli bir şekilde İnebolu Yolunun da Kastamonu için büyük öneme sahip olduğuna dikkat çeken Demir, “Basında ve kamuoyunda yolu yapan firmanın işten çekildiği yönünde doğru olmayan bilgiler var. Şu anda işlerde sadece bir yavaşlama var. İşten çekilme gibi bir durum olamaz. Çünkü çok büyük yaptırımları var. İşin doğrusu ödeneklerle ilgili bir kısıtlama var. Ödeneklerle ilgili yaşanan durum da Haziran ayı itibariyle çözülmüş olacak. İlave bütçe konularında gerekli girişimler yapıldı” ifadelerini kullandı.


“Özel Uğurlu Hastanesinde işin içinden çıkılamayan hukuki sorunlar var”


Özel Uğurlu Hastanesi’nin Kastamonu için milli bir servet olduğunu söyleyen Demir, şöyle konuştu: “Geçmişte yaşanan sıkıntılar ve yapılanlar bu memleket için yapılan en büyük kötülüklerden bir tanesidir. Önümüzdeki süreçte açılması noktasında çalışıyoruz. 6 özel hastane sahibi ile görüştük. Konunun anlatılmadığı kimse kalmadı. Hukuki olarak içerisinde olan sorunlar işi çıkmaza sokuyor. Gelecek kişi sorun olsun istemiyor. Yatırımcı konusunda hiçbir sıkıntı yok. Dışarıda çok fazla bilgi dolaşıyor ancak kimse işin hukuki kısmı ile ilgilenmiyor. Çıkılan önceki ihalelere giren olmadı. 12 Mayıs’ta tekrar ihale edilecek. Umarım bu sefer birileri ihaleye girer. Vatandaşlarımız bizi ilgilenmiyor diye düşünebilir ama gerçekten çok ilgileniyoruz ama sonuç alamıyoruz. Milli servetimizi kurtarma derdindeyiz”


“Yeni sistemde bürokratik engeller kalkmış olacak”


24 Haziran’da yapılacak Erken Seçimlerle ilgili de açıklamalarda bulunan Demir, şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın tarihi olarak verdiği kararı çok olumlu buluyorum. Bir iş adamı olarak söylüyorum ki bu karar piyasalar açısından çok olumlu yansıdı. İş dünyasının istikrar beklentisi vardır. Bu süreç ne kadar erken olursa o kadar iyi olur. Yeni sistemde bürokratik engeller kalkmış olacak. Geleceğe yönelik hızlı kararlar almak için sistemi bir an önce değiştirmek gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi için karar alındıysa bunun bir an önce hayata geçmesi gerekebilir. Ülkemizin üzerinde oynanan oyunları bertaraf etmek, çok hızlı kararlar almak için erken seçime gitmesi gerekiyordu”


“Sağlıkta Kastamonu’nun hiçbir eksiği kalmayacak”


Kastamonu’da şuanda en büyük sorununun sağlık olduğuna işaret eden Demir, şunları kaydetti: “Çok güzel bir hastanemiz var. Ciddi eksiklerimiz var. Bunu kabul ediyoruz. Sağlık Bakanlığı ile koordineli çalışarak belirli noktalara atama yaptırdık. İnşallah bunlar kalıcı olur. Devamının olması için sayın bakanımızdan söz aldık. Kastamonu’nun hiçbir eksiği bırakılmayacak. Tıp Fakültesi konusu Kastamonu’nun birinci öncelikli konusudur. Doktoru, binası, sistemi her şeyi hazır. Yapılacak çok basit işlemler var. Şimdi bazı ihaleler yapıldı ama işler biraz ağır ilerliyor. Sürecin hızlanması gerekiyor. Tıp fakültesi ile yapılması gereken afiliye işlemi sağlık bakanlığımız ile çözeceğiz”


“Hiç kimse bireysel çekişme içerisine girmemeli”


Son günlerde Kastamonu Üniversitesiyle ilgili yaşanan sorunlara da değinen AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu konuya direk olarak müdahil olmak istemiyorum. Fakat bazı şeyler var, bunu hissediyoruz ama buraya gelince duyduk. Bu konuyu bu hafta gerek rektör beyle gerekse vali beyle görüşeceğiz. Fakat bu bir gerçek, bu ilde gerek kurumlarda gerek siyaset olarak bu kim olursa olsun yaptığı veya yapacağı her şey Kastamonu’yu bağlıyordur, Kastamonu’yu ilgilendiriyordur. Bu noktada herkes dikkatli olması gerekiyor. Şuanda Kastamonu, hiç olmayacağı şekilde güzel bir ivme yakaladı. Bu ivme sonrasında Kastamonu, Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilerek tanıtım için bulunmaz bir nimettir. Bu bulunmaz nimette sokaktaki vatandaşımızdan, basınından, kurumlardaki müdüründen, memurundan, çalışanından yani herkesin bu konuya katkı sunmaya mecburiyeti vardır. Kastamonu için ne varsa herkes fedakarlık yapma zorunda. Kastamonu’nun menfaati için ben kendimi bugün feda etmeye hazırım. Kastamonu çıkarları için bana birileri gelip Murat Demir, sen bu ile zarar veriyorsun desin ben bugün kellemi vermeye hazırım. Onun için herkes dikkat etmek zorunda, bu memleketin kalıcısı da bu memlekete görev yapmak için gelen herkeste. Bu hafta bu konuyu konuşun tatlıya bağlayacağız, bağlamak zorundayız. Hiç kimse bireysel çekişme içerisine girmemeli. Hele şu süreçte girmemeli”


“Basının önüne çıkıp bu şekilde tartışılmasını doğru bulmuyorum”


Son İl Koordinasyon Kurulunda Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi’nin Kastamonu’da başlattıkları projelerin önünü tıkamakla suçladığı Kastamonu Orman Bölge Müdürü Hayati Özgür ile yaşadığı polemiğe de atıfta bulunan Demir, “Özellikle bürokrasinin bu tür konuları varsa bir sıkıntıları basın önünde tartışacak şekilde açıklama yapmalarını ciddi bir şekilde yadırgıyorum ve Türkiye genelinde bir sıkıntımızın örneği olarak görüyorum. Önemli konular varsa, bunlar kapalı kapılar ardından konuşulur ve çözüm odaklı kararlar alınır. Ondan sonra çıkılır açıklama yapılacaksa basına ondan sonra açıklama yapılır” dedi.


“Büyük projelerde yavaşlatma var, durdurma kesinlikle yok”


İl Koordinasyon Kurulunda ödenek yetersizliği yüzünden bazı projelerin durduğu yönündeki açıklamalara da açıklık getiren Demir, şöyle konuştu: “İl Koordinasyon Kurulunda konuşmalara bakıldığı zaman öyle bir tablo çizmişler ki ben okuduğumda anında Sayın Ulaştırma Bakanımızı arayıp konuştum. Gazetelerde çıkan haberlerin fotoğrafını attım. Devletimizin bu yıl açıklanan bir bütçesi bulunuyor. Bu yılki ülkemizin bütçesi geçtiğimizin yılın 25-30 milyar lira üzerinde bulunuyor. Bur taraftan da devletimiz, hiç kimsenin beklediği ummadığı bir şekilde sınır ötesi bir operasyonun içerisine girdi. Bunlar, bunun bahanesi mi diye baktığımız zaman değil ama bürokrasinin önümüze koyduğu takozlardan bir tanesi diye düşünüyorum. Evet, kabul ediyoruz şuanda bir duraklama var ama bu yatırımlar duracak diye bir şey yok. Biz, bunları konuştuk, ödenek sıkıntısı olduğunu biliyoruz ama bu ek ödenek ile giderilecek. Karayollarının özellikle geçtiğimiz yıldan ciddi yatırımlar içerisine girerek borçlanarak geldiğini ama bu seçimle alakası yok, Haziran sonrasında ek yatırımlarla bu sorunun ortadan kalkacağını biliyoruz”


“Kırık Barajında yavaşlatma var, durdurma kesinlikle yok”


Kırık Barajında çalışmaların durdurulduğu yönündeki açıklamaların doğru olmadığını söyleyen Demir, “Birde Kırık Barajı yatırımında DSİ’nin hesaplanmayan bir projesi de var. DSİ, yatırım ihalesine çıkarken tali yolları gündemine almadan direkt olarak baraj ihalesine çıkıyor. Halbuki ne şartlarda olursa olsun DSİ’nin bir tali yol yapması gerekiyordu. Bu tali yolunda yaklaşık maliyeti 80 ila 100 milyon lira arasında tutuyor. DSİ, çabuk ihaleye çıkacağız derken tali yolu unutmuş ve ihale içerisine katmamış. Sıkıntı birde buradan kaynaklanıyor. Kırık Barajında projenin durması diye bir şey yok. Proje devam ediyor ama hafif bir yavaşlatma var. Buda gelen ödeneklere göre hareket ediliyor. İnşallah Haziran ayından sonra ek yatırım bütçesiyle buradaki yatırımda hız kazanmış olacak” diye konuştu.


Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün Maliye Bakanlığından ek ödenek talebinin olduğunu anlatan Demir, “DSİ’nin Maliye Bakanlığından ödenek talebi var. Bu ödenek talebi onaylandı ve yakın bir zamanda DSİ’ye bu ödenekler gelecek. Bu projelerde devam edecek. Projelerin duraklaması diye bir şey olmaz. Fakat şuanda bir yavaşlatma var ama bu önümüzdeki aylarda gelen ödeneklerle birlikte tekrar hızlandırılacak. Burada asıl suçlu DSİ. Çünkü DSİ, bu tali yolu hesaplaması gerekiyordu. Hesaplamadığı için Karayollarının oradaki çalışmasını tamamlamasını bekleyecek” şeklinde konuştu.


“Bir kurumun çalışmasını, diğer kurumun engellemesinin bir izahı olamaz”


Bir kurumun çalışmasını diğer kurumun engellemesinin kendisine göre bir izahının olamayacağını ifade eden AK Parti Kastamonu Milletvekili Demir, şöyle devam etti: “Karayolları bir yere yol yapmak istiyorsa, Ormandan önüne bin bir türlü engel çıkartılıyor. Arkadaş neyin engelini çıkartıyorsun. Çok mu zor, bu yol ihale edilmiş, projesi hazırlanmış, bu memlekete katkı sağlamış, bu memlekete fayda sağlayacak bir projenin önüne sen ne diye engel koyarsın. Mevzuat diyorlar, ne mevzuatı. Mevzuat o kadar basit aşılır ki yeter ki istenilsin. Bu, bireysel menfaat değil memleket menfaati. Bizim önümüze tıkayan Kastamonu’nun orman envari çok olmasından kaynaklı sorun. Bu yol artık buradan geçecek. Bu belli olmuş. Ne olmuş ondan sonra burada birkaç tane dal geçecek. Bu dallar kesilecek, yok durdur bu projeyi. Neyi durduruyorsun kardeşim, sende bu devletin kurumusun Karayolları da bu devletin kurumu. Bu yol buradan geçecek. Bu yol yapılacak. Bu prosedür işlerken sende arkasından bürokratik işlemlerini devam ettirirsin. Bizim bu yüzden en büyük sıkıntımız bu. Bu yüzden en yakın zamanda Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçmemiz gerekiyor. Bu, sadece 1-2 örnek, bunun gibi çok fazla örnek var. Karayolları yol yapmak zorunda, Özel İdare yol yapmak zorunda, Orman’da bunlara engel çıkartmamak zorunda. Devletin iki kurumu, arasında anlaşma sağlayamıyor. Karayolları, Türkiye Cumhuriyetinin Kurumu da Orman başka bir ülkenin kurumu gibi hareket ediyor. Böyle saçma bir durum olamaz. Bu memleket çıkarı, bireysel çıkarı değil. Mevzuata takılmayan, çözüm odaklı çalışan her müdür benim başımın tacıdır. Ama mevzuata takılı kalıp, projelerin önünü tıkayan, iş yaptırmayan her müdürün karşısında da ben duracağım. Bu olayların hepsiyle bu hafta yakından ilgileneceğiz. Bir kurumun çalışmasını diğer bir kurumun engellemesi, çalışmasına izin vermemesinin bir izahı ve bahanesi benim için olamaz. Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçildiği zaman bu mevzuata takılı kalan müdürlerimize bir daha göreceğiz”


Demir, CHP Kastamonu İl Başkanı Hasan Baltacı’ya da bazı tavsiyelerde bulunarak, milletvekilleri üzerinden siyaset yapmaktan vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Baltacı’nın milletvekilleri üzerinden siyaset yapmaya devam etmesi durumunda zararlı çıkacağını ileri süren Demir, “Yapımı ve kalıcı çözümleri varsa gelsinler bize, oturup konuşalım. Ama gündeme gelmek için, kendisini göstermek için milletvekilleri üzerinden siyaset yapmayı bıraksın” dedi.

 

 

Vedat Yunus İkizoğlu
 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Cide Haber haberleri
Öz Hızar İnşaat Cide
Anket
2019 seçimlerinde oyunuz kime?
AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SAADET PARTİSİ
DİĞER...
Kastamonu Cide Şehir Portalı - Haber İş, Yaşam ve Eğlence
Cide Köyleri
Cide Köyleri
Cide Web Siteleri
Cide EĞİTİM
Kastamonu