Cide’de 23 Nisan coşkusu

Cide’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, son yıllarda kutlanan bayramlar arasında en fazla ilgi gören bayram oldu.
Bu haber 2018-04-24 01:44:53 eklenmiş ve 2762 kez görüntülenmiştir.

Cide’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, son yıllarda kutlanan bayramlar arasında en fazla ilgi gören bayram oldu. Bayram coşkusu, Halk Eğitim Merkezi önünde saat 10:00 da kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüşe okullardan öğrencilerin yanı sıra İlçede görev yapan tüm öğretmenler ve yöneticiler ile vatandaşlar katıldı. Bando eşliğinde Cide Caddelerine Bayram coşkusu yayıldı. Apartmanlardan korteje alkış ile destek verdiler.


İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelengi saat 11:15’te, İlçe Müdürü Davut Çalışkan ve iki öğrenci eşliğinde Atatürk Anıtı’na konuldu. Belediye Meydanı ilk defa bu kadar kalabalık ile çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Öğrenci, öğretmen kortejinin yanı sıra vatandaşlar, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri tam kadro halinde Çelenk Sunma merasimine katıldılar. Burada ki törende Şehit Necmi Yıldırım Ortaokulu Halkoyunları ekibi gösterisini sundu.


Şehir stadyumundaki tören saat 12:00’de başladı ve 14:30’a kadar hiç durmadan devam etti. İlçedeki Atatürk İlkokulu,Celal Ece naokulu, Cumhuriyet İlkokulu,Şehit Necmi Ortaokulu, Şehit Ayşe Aykaç Ortaokulu, İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri gruplar halinde gösterilerini sundular. İlçe stadı içinde ve dışarısında mahşeri bir kalabalık vardı.


Saygı duruşu ve İstiklal marşından sonra Bayramın açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Çalışkan yaptı konuşmasında kısaca şunları ifade etti “ Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” diyerek açtığı Türkiye Büyük Millet Meclisi, millet iradesinin tecelli ettiği yegane makamdır. Bu millet, bu kuruluş felsefesiyle, etiyle, kemiğiyle, demiri durdurarak canı pahasına iradesini asla başka iradelere teslim etmeyecektir. Etmeyeceğini de 15 Temmuz Gecesi tüm dünyaya ders vererek ilan etmiştir. 15 Temmuz’un karanlık gecesinde tankların namlusunda cennetin ışıklarını görerek, ölümden korkmayanlarla savaşmanın ne kadar zor olduğunu tüm dünyaya göstermiştir” dedi. Ayrıca Dünyada çocuklarına bayram armağan eden ve bu bayramı Dünya Çocukları ile paylaşan tek Millet Türk Milletidir diyerek şunları söyledi “Atatürk, 23 Nisan 1924’te bu tarihin bayram olarak kutlanmasının kararını vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 1929’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında bayram olarak kutlanmıştır. Yine 1981 yılından itibaren de bu çocuk bayramını uluslar arası düzeyde kutlamaktayız”


Konuşmanın ardından öğrencilerin gösterileri başladı. İlk gösteriyi Celal Ece Anaokulu öğrencileri yaptı. Daha sonra peş peşe okulların gösteri ekipleri gösterilerini sundular. Öğrenciler gösterileri ile adeta yarıştılar. Atatürk İlkokulu öğrencileri kıyafetleri ve sunumları ile Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri Atatürk Marşı ve 88 dev adam gösterileri ile tam not aldı. Etkinliklerde Şehit Necmi Yıldırım Ortaokulu Bando Ekibi gösterisi yaptı. Şehit Ayşe Aykaç Ortaokulunun başarılı badminton takımı alkış aldı.


Program İmam Hatip ortaokulu öğrencilerinin jimnastik gösterileri ile sona erdi. Programda 633 öğrenci ve 40 öğretmenin görev aldığı açıklandı. Hafta boyunca düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüller verildi.


Bu arada okulların gösterileri drone ile kayıt altına alındı. Bayramı izleyenler son yılların en kalabalık 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı programı olduğunu ifade ettiler.

 

Program sonunda protokol, bayramda görev alan yönetici ve öğretmenleri tebrik etti.


Programlara, Kaymakam V. Orhan Yalınız, Belediye Başkanı Nejdet Demir, daire amirleri ve vatandaşlar katıldılar. 

 

 

Cide Rehber

 

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Cide Haber haberleri
Öz Hızar İnşaat Cide
Anket
2019 seçimlerinde oyunuz kime?
AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SAADET PARTİSİ
DİĞER...
Kastamonu Cide Şehir Portalı - Haber İş, Yaşam ve Eğlence
Cide Köyleri
Cide Köyleri
Cide Web Siteleri
Cide EĞİTİM
Kastamonu