Cide'de 19 Mayıs kutlandı

Cide’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı;Gençlik Yürüyüşü, Çelenk Sunumu ve Kapalı alanda yapılan törenler ile kutlandı.
Bu haber 2018-05-20 00:09:54 eklenmiş ve 752 kez görüntülenmiştir.

Cide’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı;Gençlik Yürüyüşü, Çelenk Sunumu ve Kapalı alanda yapılan törenler ile kutlandı.

 

“Gençlik Yürüyüşü”


19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri Halk Eğitim Merkezi önünde saat 10.30’da “Gençlik Yürüyüşü” ile başladı. Gençlik Yürüyüşüne Lise öğrencilerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri, kamu kurumlarının müdürleri, Belediye Encümen Üyeleri, öğretmenler, Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi, Okulların Bayrak ve Flama ekipleri katıldılar. Yürüyüş korteji Halk Eğitim Merkezi önünde başladı, Otogar mevki güzergâhından Belediye binası önündeki parka ulaştı.

 

“Çelenk Sunma Töreni”


Belediye Parkındaki; Atatürk Anıtına İlçe Gençlik Spor Müdürlüğünün Çelengi saat 11:00 de İlçe Gençlik Spor Müdürü Fatih Özdemir tarafından sunuldu.

 

Ardından günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı İlçe Gençlik Spor Müdürü Fatih Özdemir yaptı. Konuşmasında kısaca şunları söyledi:” Bugün, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun'da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu'da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 99. yıldönümü. O gün Samsun'un vatanperver insanlarını selamlayan Atatürk'ün taşıdığı duygularla, sizleri selamlıyorum.

 

Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs; sadece Türk millî kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır.

 

Sevgili gençler, "Siz Türk'e istiklâl aşkını veren, Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Yalnız Efelerin; Siz "Ya istiklal ya ölüm diyen: Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; Siz tarihi tarih yapan Barborosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların, Atatürklerin soyundansınız" dedi

 

Daha sonra Halk Eğitim Merkezi Halk oyunları ekibi gösterisini sundu.

 

“Belediye Kültür Merkezindeki Tören”


Buradaki törene Belediye Başkanı Nejdet Demir, Cide Başsavcısı Yunus Cemre Hazar, Siyasi parti Temsilcileri, Kamu Kurumlarının Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.

 

Birol Durası Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırlayıp sunduğu program saat 14:00’te Belediye Kültür Merkezi salonunda başladı. Programda sırası öğrenciler ile şiirler okudular, video gösterimi sunuldu, müzik gösterisi, oratoryo gösterisi, halk oyunları, ödül töreni etkinlikleri yer aldı.

 

Bu arada programda Oğuz Tekin isimli engelli vatandaşa Belediye Başkanı Nejdet Demir ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut çalışkan tarafından Cide’deki resmi programlara istisnasız katıldığı için ödül verildi. Belediye Başkanı Nejdet Demir, Oğuz Tekin’e plaket verirken sadece resmi törenler değil Cide’de kimin cenazesi, düğünü varsa Oğuz orada, inşallah O’nun yüreğinde ki sevgi hepimizin yüreğinde olur, dedi.

 

Cide Rehber

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Cide Haber haberleri
Öz Hızar İnşaat Cide
Anket
2019 seçimlerinde oyunuz kime?
AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SAADET PARTİSİ
DİĞER...
Kastamonu Cide Şehir Portalı - Haber İş, Yaşam ve Eğlence
Cide Köyleri
Cide Köyleri
Cide Web Siteleri
Cide EĞİTİM
Kastamonu