Cide'nin festivali hak ettiği gibi kutlandı

Bu yıl 23'cüsü düzenlenen Cide Rıfat Ilgaz Kültür ve Sanat Festivali coşkuyla kutlandı.
Bu haber 2018-07-12 23:31:27 eklenmiş ve 2151 kez görüntülenmiştir.

 

Mehmet Salman

www.cide.gen.tr - Bu yıl 23'cüsü düzenlenen Cide Rıfat Ilgaz Kültür ve Sanat Festivali coşkuyla kutlandı.

 

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Milletvekilleri Metin Çelik ve Hasan Baltacı olmak üzere yoğun bir protokolün katılığım sağladığı festival, saat 16:00’de Rıfat Ilgaz Sanat Evinden Belediye Meydanına kadarki Kortej Yürüyüşüyle başladı.

 

Belediye Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir ile Kaymakam Şükrü Alperen Göktaş tarafından Atatürk Büstüne çelenk sunumu gerçekleşti. Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir, Cide Kaymakamı Şükrü Alperen Göktaş, Kastamonu Milletvekilleri Hasan Baltacı, Metin Çelik ve Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz tarafından birer konuşma yapılıp Rıfat Ilgaz anıldı. Sonrasında ise Cide Halk Eğitim Merkezi yöresel folklor ekibi tarafından gösteri yapıldı.

 

Saat 20:00’de Rıfat Ilgaz’ın müzeleşen sanat evinde şiir dinletisi ile merhum yazarın hayatını anlatan slayt gösteri gerçekleştirildi.

 

Saat 22:00’de başlayan konser bölümünde ise sevilen sanatçı Oğuz Boran sahne aldı. Bir birinden güzel şarkılarını ardı ardına seslendiren sanatçı Cidelilerin gönlünde taht kurdu.

 

Festivalin 2. Günü Cumartesi ise Kastamonulu iki güçlü ses sahne alarak Cide’ye muhteşem bir gece yaşattılar. Saat 21:00’de TSM müziğinin sevilen özel sesi Arzu Akça sahnedeydi. Eserlerini söyleyen ve izleyicilerle düzet yapan Akça, harika bir sahne performansı ile güzel anlara imza attı.

 

Saat 22:30’da sahneye çıkan Türkiye’nin yetiştirdiği en özel seslerden olan Serdar Ortaç, Cidelileri adeta büyüledi. Aslen Cideli olan ve  ilk defa Kastamonu’ya gelip Cide’de konser veren Ortaç seslendirdiği şarkılarıyla hem oynattı ve hüzünlendirdi.

 

İlk defa ata topraklarına gelebildiğini belirten Ortaç: “Allaha şükürler olsun ohbe memleketteyim sonunda ohbe, ohbe. Rahmetli babam köyümüz olan İlyasbey’e gelmişti ve demişti ki bana oğlum seni bir kere Kastamonu’ya götürmem lazım. Cide’yi İlyasbey’i görmen lazım. Baba demiştim her gün konser yapıyorum gelemem beni bağışla. Sonunda babam rahmetli oldu ve ben sonunda kendi memleketime gelebildim. Ohbe diyorum ohbe” diye konuştu.  

Serdar Ortaç bir sonraki yıl gerçekleşecek olan 24. Cide Rıfat Ilgaz Kültür ve Sanat Festivaline de gelmek için kendisini izleyen hemşehrilerine söz verdi.

 

Arzu Akça ile Serdar Ortaç tarafından aynı gecede verilen konsere binlerce kişi katıldı. Etkinlik alanını tamamen dolarken bir okadar kişide konseri dışarıdan izledi. Sevilen sanatçılar tarafından verilen konsere 15 bin’den fazla kişinin katıldığı düşünülüyor.

 

Festivalin son günü olan Pazar akşamı ise sevilen sanatçı Ferman Toprak Cideliler ile buluştu. Saat 22.00’de sahneye çıkan sevilen sanatçı, tam 3 saat sahneden inmeyerek muhteşem bir performansa imza attı.

 

Cide Belediyesi ve Kaymakamlığının öncülüğünde düzenlenen 23 Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivaline, Cide’li ünlü turizmci Tamer Köseoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Den Den Denizcilik, ana sponsor oldu. 

 

 Festivale destek veren diğer İşadamları ise, Hayri Konuk, Murat Arer, Bilhgehan Çapraz, Alaattin Taruz, Şenol Ak, Ahmet Dal, Erdoğan Gencer, Mehmet Görgülü, Nihat Arer ve Mehmet Ok ve Kastamonu’da hizmet veren Karabiberim Sucuk Dükkanı oldu.

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Cide Haber haberleri
Öz Hızar İnşaat Cide
Anket
2019 seçimlerinde oyunuz kime?
AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SAADET PARTİSİ
DİĞER...
Kastamonu Cide Şehir Portalı - Haber İş, Yaşam ve Eğlence
Cide Köyleri
Cide Köyleri
Cide Web Siteleri
Cide EĞİTİM
Kastamonu
escort bayan