Hoşgeldiniz; Bugün 26 Nisan 2019 Cuma
Karakter Boyutu :

Cide Belediye Nisan ayı meclis toplantısı gerçekleşti

08 Nisan 2019 - 16:29
Cide Belediye Başkanı seçilen Mehmet Eşref Mutlu önderliğinde ilk meclis toplantısı gerçekleşti.
Cide Belediye Nisan ayı meclis toplantısı gerçekleşti
 
Cide Belediye Başkanı seçilen Mehmet Eşref Mutlu önderliğinde ilk meclis toplantısı gerçekleşti.
 
Cumhuriyet Halk Partisinden 6 AK Partiden ise 5 Belediye Meclis Üyesinin eksiksiz katıldığı meclis toplantısında bazı kararlar alındı.
 
İlk olarak komisyon üyelerinin belirlenmesiyle başlayan toplantıda, CHP’li Ömer Yılmaz meclis birinci başkan vekili, İYİ Parti kontejyanından Belediye Meclis Üyesi seçilen Ramazan Oral, meclis ikinci başkan vekili seçildi.
 
 İYİ Partiden Yüksel Güçerdem, CHP’den Tufan Özay Çalım ve AK Partiden Güner Durası Plan Bütçe Komisyonu Üyesi seçildi.
 
İmar Komisyonuna, AK Partiden Yıldırım Öztürk, CHP’den Recep Kalyoncu ve Özgür Bağ seçildi.
Tarihi Kentler Birliği Üyeliğine CHP’den Ömer Yılmaz seçildi.  
 
Encümen Üyeliğine CHP’den Ömer Yılmaz ile İYİ Partiden Ramazan Oral seçildi.
 
Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) Üyeliğine ise İYİ Partiden Yüksel Güçerdem ile Ramazan Oral seçilerek komisyon üyeliklerinin seçimleri tamamlandı.
 
Gerçekleşen toplantıda bazı kararlarda alındı. Bir çok konuda tasarrufa gidileceği açıklanırken, su ve belediye tesislerinin kullanımlarına ise zamlar yapıldı.
 
Evelerde tonu 3.75 olan su parası 6 lira.
 
İşyerlerinde ve resmi kurumlarda tonu 4.50 olan su parası 8 lira.
 
Şantiyelerde tonu 10 lira olan su parası 13 lira olarak oylamaya sunuldu. Murat Ayçin ve Hayriye Batur’un dışında 10 üyenin oyu ile yeni fiyat kabul edildi. Ayrıca, çalışamaz raporu olan engelli vatandaşlardan emlak ve su vergisi kaldırıldı. 
 
Belediye ve bağlı bulunan konaklama tesislerinde de fiyat artışına gidildi. Buna göre; kamu personeline 35 lira olan bir gecelik konaklama ücreti 80 lira, sivil vatandaşlara 50 lira olan bir gecelik konaklama bedeli ise 100 lira olarak kabul edildi.
 
Açık alan ve kapalı alan düğün ve organizasyon yerlerin kiralarında ise artışa gidildi. Bu göre, sahildeki kapalı ve açık düğün alanının, Irmakiçi ve Limaniçi tesislerinin 1000 lira olan kiralama bedeli 1250 lira, Tuğtepesi Sosyal Tesislerinin ise 1000 liradan 2000 lira olması kabul edildi. Garaj mevkisinde yer alan Kültür Binasında ki Konferans Salonu ise sivillere 500 lira olan fiyatı değişmedi. Ayrıca, burada okullardan eskisi gibi ücret alınmaması karara bağlandı. Ayrıca, hiçbir tesisten şimdiye kadar olduğu gibi STK’ların yapacağı organizasyonlar için ücret alınmayacağı kararlaştırıldı.
 
Gerçekleşen meclis toplantısında Başkan Mehmet Eşref Mutlu tarafından yatırım için borçlanma yetkisi istendi. Yaklaşık 3.50 Milyon olduğu belirtilen piyasa borcu için ilk etapta 1.200 Milyon kredi talebi ise Yıldırım Öztürk dışında diğer üyelerin oy birliği ile kabul edildi. Belediyenin şuan itibari ile piyasa alacağı ise 1.200 Milyon olduğu açıklandı.
 
Ayrıca alınan kararla, Belediye İnsan Kaynakları birimi kuruldu.
 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler1

DİĞER HABERLER

YAZARLARIMIZ

ANKET

Cide Belediye Başkanı Kim Olmalı?

Ankete Katıl »
Advert
Advert