Advert Advert
Advert
Bu makale 27 Eylül 2016 14:55:23 Tarihinde eklenmiştir. 3129 Defa Okundu.

TRAKYA'DA KÜÇÜK "CİDE"

Karadeniz’in ortası Rıfat Ilgaz’ın memleketinden çıktılar yola…

 

Hırçın dalgaları ile yolcu etti onları Karadeniz.  Çam ormanlarının derinliğinde bıraktılar umutlarını. Uzun sahile efkar’la bakıp son kez sigarasını yaktı belki de. Sarı yazmasını bağladı küçük kız ve ayaklarında köy lastikleri ile son kez bastı köyünün taşlı yollarına.

 

Son kez güneş battı Gideros koyu’na onlar için. Yola çıktılar, uzun bir yola.

 

Kimisi bir daha geri dönmedi belki de kimi ise bir tarafı Cide’de kalmıştı. Ayrılamadılar bir türlü Karadeniz’den ümitleri ile yol aldılar. Gittikleri yerde yeşillikler içerisinde göz alabildiğine düz ve uzun arazileri, çeşitli ağaçların hür ve kardeşçe yaşadığı memleketti.  Ayrılamadılar Karadeniz’den tıpkı Cide’nin sahili gibi.

 

Çalışmak için geldiler gurbet ellere, zaman geçtikçe alıştılar benimsediler yeni evlerini. Karadeniz’in en batısında Bulgaristan köylerinin karşısında küçük bir Cide yarattılar. Kız aldılar kız verdiler. Artık onların yeni memleketleri burası idi. Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı Sivriler köyünde yoğun olmak üzere hiçte azımsanmayacak bir nüfus oluşturdular.

 

Dünyada sayılı Longoz ormanları ve temiz kumsallarıyla meşhur İğneada yakınlarında yer alan Sivriler köyü Cide kütüğüne bağlı kişilerin çoğunlukta olduğu bir köydür. Zamanla buraya yerleşen halk artık Trakya’nın bir parçası olmuş. Büyük köylerin çoğunda Cide’li gelin bulmak hiç şaşırtıcı olmamaktadır. Sadece Cide’li olmakla değil kendi yaşayış tarzlarını ve kültürlerini de entegre etmişlerdir.

 

Aslında çok eskilere dayanıyor Cide ve Demirköy arasındaki ilişki. Demirköy geçim kaynakları ormancılık ve hayvancılıktır. Sınır ilçesi ve liman’a sahip olmasından dolayı ormancılık işleri için gemilerle zamanında Cide ile iş gücü ve hammadde ihtiyacı karşılama olanakları sık sık oluyormuş. Zamanla Cide nüfusu buraya yerleşmiş ve belli bir nüfusa sahip olmuşlardır.

 

Cide’ye göre daha küçük olan ancak İstanbul’a yakınlığı ile cazibesi oldukça fazladır. Dünya kuşlarının göç yollarından olan milli park Longoz ormanları, Dünyanın sayılı büyüklükteki meşe ormanlığı ile İstanbul’un oksijen kaynağı, temiz ve kumsal denizi ile tatil yeri, Eski Rumların yaşadığı tarihi köyleri ve mekanlarının bulunduğu , Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethederken kullanılan toplarının dökümhanesi ile zengin madenlerinin yer aldığı, doğal yollarla oluşmuş Dupnisa mağarası ile gezilesi ve görülesi ülkemizin güzel parçalarından biridir.

 

Cide’liler o kadar çok zamandır  burada ki Cide’li olduğunu öğrendiğimde köyünü sorduğumda birçoğu ya tam olarak söyleyemiyor ya da ismini söylese de hiç gitmediklerini söylüyorlar. Tabi istisnalar ya da memleketine devamlı gidip gelme durumunda olanlar dışında.

 

“Doğduğun yer değil doyduğun yer” sözlerine misal olan bu durum eğer bir gün Trakya’ya yolunuz düşerse hemşerilerinizi bulmanız hiçte şaşırtıcı olmaz. 

Etiketler
Yorum Yap
Advert Advert Advert Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
5°C / 0°C
Durum
Hafif Kar Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:04
Güneş
07:36
Öğle
12:39
İkindi
15:04
Akşam
17:28
Yatsı
18:53
Advert
ANKET
TÜMÜ

HİZMETE GİREN TESİSLERİN SİZE GÖRE EN FAYDALISI ?

sanalbasin.com üyesidir