Advert Advert
Advert
Bu makale 28 Nisan 2017 20:38:17 Tarihinde eklenmiştir. 2580 Defa Okundu.

Cide'nin Ayıcıkları : )

 

Yüzümde anlamsız bir tebessüm ile yazıyorum bu yazımı; Günlerdir Cide'miz de haber konusu olan, hayli ilgi çeken hatta bir çok ulusal ve yerel gazeteye manşet olan ayıcıkları, bende bir kaç cümle yazarak yer vermek istiyorum.

 

Beni tanıyanlar bilirler, Allah'ın yarattığı her varlığı çok severim. Hep de derim bu dünyanın sadece insanlara ait olmadığını, yaratılan her canlının mutlak bir sebebinin olduğunu.

 

Bu haberleri okurken mağdur aileler için tabi ki çok üzüldüm, emeklerine, zararlarına üzüldüm (Allah yardımcıları olsun). Fakat hani son zamanlarda çok kullandığımız "Fıtrat" kelimesi var ya tamda buraya göre. Onların doğasında da bu normal. Biz insanoğlu biraz benciliz. Gördüğümüzün, bulduğumuzun hepsinin bize ait olduğunu düşünüyoruz. Ormanları tükettik, ormandaki mantarın kökünü bile bırakmadan hepsini topladık, ağaclarda meyve bırakmadan hepsini küfemize doldurduk, onların doğasında çok gezinir olduk galiba... 

 

Ben çocukluğumdan bilirim; babaannemlerin kiraz ağaçları vardı. Kirazları toplarken babaannem hep bir dalına dokunmaz "Onları da kuşlar yesin" derdi. Yani onlara da payını, hakki olanı  ayırırdı. Netice de hayvanların akli var mantığı yok yok! Kirazı ağaçta bırakmasak, kirazı kuruturken kadının sergisinden çalıp yiyerek haliyle bir şekilde karınlarını duyuracaklardır.

 

Bana aç kalan ayıların köylere inmesi çok enteresan gelmedi. Asıl hayrete düştüğüm haber "Ayı arabaya tas attı" haberiydi. Bir önce ki haber de domuzları savunan ben, "Vay! terbiyesiz sizi korudukça arsız-landınız" derken, haberin görüntüsü açıldı. Bir arkadaş aracı ile ilerlerken ayıyı yolda görüyor ve üstüne doğru ilerliyor (dursa da ayrı dert ama neyse) ayı ne yapsın korkuyor başlıyor koşmaya. Koşmanın hızı ile elinin ayağının altından taşlar fırlıyor. Yani eline alıp taslamak yok yani!

 

Onların gözünden bakıldığında belki biz insanlar daha vahşiyiz, onlara göre biz daha acımasız canlılarız sanırım... Durum böyle olunca orta da suçlu yok! Bildiğim tabi ki bir yetkilinin olayı dikkate alması her iki tarafı da zarara uğratmadan ya da en az zarar ile durumu ele almaları geç kalınmadan.

 

 Ayrıca, tüm bu görüntüleri çeken arkadaşımıza da yılın "Belgesel ödülü" verilmeli. Bu hayvanların hep o arkadaşa denk gelmesi  ilginç ve ayrı konu tabi, yolu açık olsun.

 

Bu arada Cide’de yeni bir ayı olayı daha vuku bulmuş, “Ayı bir aracın üstüne atlamış” araçta madi hasar meydana gelmiş ve bunun da haberi hazırlanıyormuş. : ) Yani anlayacağınız, ayıcıklı gündemimiz bir süre daha devam edecek gibi.

 

 

Etiketler
Yorum Yap
Advert Advert Advert Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
5°C / 0°C
Durum
Hafif Kar Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:04
Güneş
07:36
Öğle
12:39
İkindi
15:04
Akşam
17:28
Yatsı
18:53
Advert
ANKET
TÜMÜ

HİZMETE GİREN TESİSLERİN SİZE GÖRE EN FAYDALISI ?

sanalbasin.com üyesidir