Advert Advert
Advert
Bu makale 08 Haziran 2017 19:16:25 Tarihinde eklenmiştir. 1216 Defa Okundu.

CİDE HALKINA AÇIK MEKTUBUMDUR

Kastamonu Üniversitesi Senatosunun, “Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksek Okulu”nun adını “Cide Meslek Yüksek Okulu” olarak değiştirme kararı aldığını, basından ve sosyal medyadan üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım.


Üniversite Senatosu yaptığı açıklamada "Hababam Sınıfı"nın unutulmaz yazarı Rıfat Ilgaz’ın adının kaldırılmasının, MYO Müdürlüğü tarafından talep edildiği öne sürülmüş, bu değişikliği onayan Senato’nun, aldığı kararı üst onay için YÖK’e gönderdiği, Rıfat Ilgaz adının kaldırılıp kaldırılmamasında YÖK’ün vereceği kararın belirleyici olacağı” belirtilmiştir.


Cide’de görev yaptığım yıllarda doğum yeri olan Cide’ye yerleşen Rıfat Ilgaz ile 2.5 yıla yakın birlikte bulunmak şerefine nail oldum. Şair ve yazarlığını tüm Türkiye bilmektedir, onu anlatmaya gerek duymuyorum. Ama bir ağabey ve dostu, arkadaşı olarak Cide’de çok güzel günler geçirdik. Onun aydınlık beyninden ve açık sözlülüğünden çok şeyler öğrendim. Cide’de çok verimli bir yazarlık dönemi geçirmiştir, Başta Cide halk kahramanı Halime Kaptan’ın hayatının anlatıldığı “Halime Kaptan” romanı olmak üzere, “Sarı Yazma”, “Yıldız Karayel”, “Karartma Geceleri” vs birçok eser vermiştir. Cide’nin tanıtımına büyük katkı sağlayan “Hababam Sınıfı"nın unutulmaz yazarı Rıfat Ilgaz’ın adının Cide Turizm Meslek Yüksek okulundan kaldırılması, kabul edilemez bir karardır. Her türlü değerlerin ayaklar altına alındığı günümüzde atanan bir Müdür’ün Cide Halkının değerlerini ve düşüncelerini hiç hesaba katmadan böyle bir teklifte bulunabilmesi çok ilginçtir. 


Turizm sektörü, başta hoşgörüyü öngörür. Çünkü her türlü dil, din ve mezhepten insanın eğlendiği ve konakladığı bir sektördür. Bu kafadaki bir insanın TMYO’nun başına Müdür olarak atanması tek kelime ile ayıptır.


Milletvekillerinin girişimi ile bu kararının askıya alındığını ve uygulanmayacağı, Rektör tarafından ifade edilmiştir. Bu yeterli bir açıklama değildir. Rektör iki yüzlülük yapmamalıdır. Bu kararı çıkartan kendisidir. Samimi ise Senato kararını YÖK’ten geri çekmeli ve derhal iptal etmelidir.


Sevgili Cide’liler,


Cide’de üç yıl görev yapmaktan ve Cide’ye hizmet etmekten büyük gurur duydum. Cide halkını çok sevdim. Cide deyince aklıma aydın insanların yaşadığı, höşgörü diyarı bir kasaba gelir. Asla değerlerinizin uyduruk insanlar tarafından katledilmesine müsaade etmeyin. Sizleri hiçe sayan bu karara karşı gereken onurlu tavrı gösterin.


Sayın Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir ve Belediye Meclisi üyelerine,
Sayın Başkan, Cide’de görev yaparken yanılmıyorsam Lise’de okuyordunuz. Benim öğrencim olmadınız ama, eşim Gülbün’ün öğrencisi oldunuz. Sizden ve Belediye Meclisi üyelerinden rica ediyorum, Lütfen bu kararı kaldırtınız. Adına MÜZE açtığınız, festivaller düzenlediğiniz “‘Ne iyi etmiş de anam beni bu memlekette doğurmuş’ diyen ve Cide’nin Sembolü “RIFAT ILGAZ”a gerekli vefayı gösteriniz. Son şiirinde “Elim birine değsin, Isıtatım üşüdüyse, Boşa gitmesin son sıcaklığım “ diyen hümanist bir şair ve yazara bunu reva görmeyiniz. Cide’ye ve Cidelilere yakışan onurlu davranmaktır. Bildiğiniz gibi Cide ile benim gönül bağım var. Görevden ayrıldıktan 10 yıl sonra Cide’ye yaptığım hizmetlerden ötürü Cide Belediye Meclisince tüm partilerden gelen üyelerin oy birliği ile Cide’de bir sokağa benim adımı “Kaymakam Sudi Kocaimamoğlu Sokağı” adını verdiniz. Bu büyük bir onurdur ve şerefle kabul ettim. Benim için bunun anlamı siz değerlerinize sahip çıktığınız müddetçe geçerlidir.

 

“Rıfat Ilgaz” gibi bir değere sahip çıkmazsanız benim Cide’nin bir sokağında adımın durması da bir anlam ifade etmez. İsmimi de rahatlıkla kaldırabilirsiniz.
Cide’lilerin değerlerine sahip çıkacağı inancı ile hepinizi sevgi ve saygı ile kucaklarım.


Sudi Kocaimamoğlu
Cide Eski Kaymakamı

Etiketler
Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
  • muallim
    muallim , 23 Temmuz 2017 10:29:52
    Üniversitenin bu kararını destekliyorum. Cide\'de Rıfat Ilgaz dan başka adam mı yok?
    Mesela Çanakkale savaşının kilit isimlerinden biri olan Cideli Mahmut Çavuş\'u kaç kişi biliyor? Varsa yoksa Rıfat Ilgaz...
Sudi Kocaimamoğlu Diğer Yazıları
CİDE HALKINA AÇIK MEKTUBUMDUR
Advert Advert Advert Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
23°C / 3°C
Durum
Az Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:27
Güneş
06:54
Öğle
12:37
İkindi
15:35
Akşam
18:08
Yatsı
19:28
Advert
ANKET
TÜMÜ

HİZMETE GİREN TESİSLERİN SİZE GÖRE EN FAYDALISI ?

sanalbasin.com üyesidir