Advert Advert
Advert
Bu makale 06 Temmuz 2017 23:52:56 Tarihinde eklenmiştir. 2050 Defa Okundu.

İkinci festival Cide'yi böler!

Merhaba Cide dostları;

Kısa bir aradan sonra Cide.gen.tr sitemizde ki köşeme geri dönmenin zamanı diye düşünüyorum. Bu süreçte sessiz kaldım ama hep takip etmekteyim konuları. Bir Cideli olarak bu konuda da az çok söz sahibi olma hakkını kendimde naçizane görüyorum.

 

Konumuz festival...

 

Ben 2. festivalin olmasını kesinlikle desteklemiyorum. Başlıca nedeni ise, yıllardır Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali ile isim yapmış festivalimizin, diğer yeni organizasyon ile eski heyecanını kaybedecek olmasıdır. Yeni düzenlenen festival eğer bu bir kültür etkinliği adı altında yapılacaksa, gençlik kaynaşması ise hedef, bana göre en anlamlı ay Mayıs ayıdır. 

 

Cide'mizin esnaflarının çektiği sıkıntıları 2 ay ile rahatlatamayacağımızın bilincindeyim. Cide doğası ile şahane bir ilçe. Gel gelelim Cide'yi 2 aya sığdırıyoruz. Oysa oranın her mevsimi bir başka güzeldir. Eğer ilçeye bir katkı sağlamaksa niyetler mevsimi değerlendirilir hale getirilmelidir. Bir çok maceracının dikkatini çekecek kamp alanları, su sporları yapılabilir bir doğaya sahip Cide...

 

Oradaki insanların geçimini dört mevsim rahat geçirmesi adına güzel güzel tanıtımlar yapılmalı. Bunu da kesinlikle Cide'nin kültürünü iyi bilen tarafsız, Cide'nin içinden biri yapmalı. Sakın ötekileştirme yaptığımı düşünülmesin, bence kişinin kendisine ait olmayanın ne kadar kıymetini bilebilir kanısındayım. İnsanoğlu her zaman sonu kendine rant sağlamadığı her şeyi değiştirir, farklılaştırır. Örnek vermek gerekse; alt mahallenin kapı önlerini süpürmemiz istense "herkes kendi kapısının önünü süpürsün" deriz. Ama her süpürdüğünüz kapıya ait ev sizin olacak dense, bırakın süpürmeyi hortumu salar salar baştan uca yıkarız. 

 

Dünya'da yaşayabilmemiz adına tabi ki maddi güce ihtiyacınız var. Ama bu gücü elde etmek isterken var olanın aslını değiştirmek bana göre çok yanlış. Demem o ki, amaç gerçekten Cide ise, Cide'nin kalkınması ise el ile tutulur organizasyonlara ihtiyaç var. Neden bizim kış festivalimiz, banduma gecelerimiz olmasın? Ve bunlar için büyük bütçelere de gerek olduğunu düşünmüyorum. Hazır Belediyemizin açtığı yeni tesisler de varken bunları değerlendirip insanların dikkatini çekebiliriz. Gerçek bir Cide halkını kültürünü düşünen kişiler var olanın gelişmesi için çabalar, yeni konu ile insanları algısını değiştirmek ve bölmek için değil! Sahip çıkılmayan her ne varsa bir gün karşınıza muhakkak farklı hale gelmiş olarak çıkar. Kıymet bilelim Cide'ye ait her ne varsa sahip çıkalım. Tabi ki değiştirelim bazı şeyleri ama bu sevgimiz ve kültürümüz olmasın.

 

Ben derim ki, ikinci yapılmaya çalışılan festival, Cide'mizi böler, insanları ayrıştırır. Buna izin verilmemesi lazım!


Bu benim naçizane düşüncemdir... Sevgiler. 

 

Hülya ALTIKULAÇ

 

Etiketler
Yorum Yap
Advert Advert Advert Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
23°C / 3°C
Durum
Az Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:27
Güneş
06:54
Öğle
12:37
İkindi
15:35
Akşam
18:08
Yatsı
19:28
Advert
ANKET
TÜMÜ

HİZMETE GİREN TESİSLERİN SİZE GÖRE EN FAYDALISI ?

sanalbasin.com üyesidir