Advert Advert
Advert
Bu makale 20 Temmuz 2017 18:39:13 Tarihinde eklenmiştir. 1273 Defa Okundu.

Cide'yi gerçekten seviyor-muyuz?

 

Son günlerde Cide'mizi aslında çok ilgilendiren, oldukça önemli fakat mümkün olduğunca nedense gözardı edilmeye çalışılan; bu konuda bir veya bir kaç kişi girişimde bulunduğu taktirde ise, bazı çıkar grupları tarafından bu bizim gibi girişimde bulunanlara halkımızı kin ve nefrete sürüklediği, nifak tohumları ektiği ve hatta halkı böldüğü yönünde çamur at izi kalsın şeklinde suçlandığı bir konuya açıklık getirmeye çalışacağım. 

 

Konunun merkezinde ve asıl tartışmaların ateşleyicisi, önümüzdeki Ağustos ayı başında gerçekleşmesi için organize edilen,  22.'cisi bir türlü tam olarak rayına oturtulmadığı halde onun üzerine ne anlama geldiği fazlaca durulmadan üretilen 1. CİDE KÜLTÜR, SANAT ve GENÇLİK FESTİVAL'i var.. 

 

Maşallah geleneksel hale getirdiğimizi düşündüğümüz ve bu sene 22. düzenlenecek olan CİDE RIFAT ILGAZ SARIYAZMA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ'ni adına yakışır şekilde yaptık ta, istikbalini kurtarıp, en iyi seviyelere getirdik de Cide'mizin, STK'larımızın ve CİDE BELEDİYEMİZ'in destekleri ile doğup büyüyen ama son dönemlerdeki RAMAZAN ayının denk gelmeleri ve Soma Faciası ve Terör Saldırıları yüzünden sürekli düğün ve şenlik havasında kutlanması ertelenen RIFAT ILGAZ SARIYAZMA KÜLTÜR ve SANAT FESTİVALİ'mizin yanına bir üvey kardeş daha getirmeye kalktık. 

 

Özellikle de 22-23 yıl boyunca daha Cide'mizin ne olduğunu, nerede olduğunu bile bilmeyen insanlara kendimizi tanıtmak için hemşehrimiz Koça Çınar RIFAT ILGAZ'ın etinden, (İsminden, ülkemizin dört bir yanındaki ününden, Dünya literatürüne girmiş sanatından) ve sütünden (Cide'miz ve Kastamonu'muz ile ilgili tüm eserleri, dünya gerçekleri, işçi, köylü ve tüm ezilen sınıflar uğruna verdiği eserlerinden sağladığı haklı saygınlık) faydalandık... Ama buraya kadardı ben ve çevremdeki bir kaç insan nedense bir türlü "tamam  yeterince faydalandık artık, Koca Çınarın devr"i bitti diyemedik? ve bu yazıyı okuyan insanların büyük çoğunluğu da elbetteki -artık bitti- diyemez, değil mi?

 

Herkes belki gündemin yoğunluğundan, belki de yaşam mücadelesinin zorluklarından ortada olup biten olaylara belki ilk başlarda uyanamamış, uyanmış da belki mahurluktan değinmemiş, bazılarımız da aman söz söylesek de kimse dinlemez, anlamaz, dikkate almaz vs düşüncelerden dolayı sessiz dururken, hele hele  kafasında soru işaretleri ile... Birisi Cide sosyal medya gruplarından ortaya çıktı ve bu tezi gündemimize bir el bombası gibi fırlattı ve tartışmayı başlattı. 

 

Cide bir çok-larınızın da olduğu gibi benim de sevdalandığım ve onun daha iyi bir geleceği olması için dertlendiğim bir şehir. Tanıyanlar ve sürekli takip edenler beni gayet bilir; Cide'nin benim için ne kadar önemli olduğunu ve onun için yaptıklarımı ve daha da yapmak isteyeceklerimi... Şimdiye kadar her daim doğruya taraf bir yayın politikası izlediğimizi ve bundan sonra da öyle olmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi yoktur her halde? 

 

Biz, bu Cide'nin ve esnaflarının menfaatleri için türetildiği iddia edilen bu yeni festivale karşıyız ve bu yeni türetilen ikincil 1. Sanat ve Kültür Festivali için tarafsız kalamayacağız; kimse de kalmamalı bence!. Biz yapılmasının yanlış bir karar olduğunu net bir şekilde söylüyor, söylemeye de devam edeceğiz.

 

Nedeni mi karşıyız? Nedeni çok açık ve net.. 

 

22 yıldır devam eden “Cide Rıfat Ilgaz Sanat ve Kültür Festivali” varken ve hele hele bu sene oldukça da sönük bir şekilde kutlanmaya çalışılmışken ve bu festivalimiz geçmiş dönemlerde bazı nedenlerden dolayı 5 yıldır çeşitli imkansızlıklardan dolayı öksüz bırakılmış iken, Cide Meslek Yüksek Okulu (MYO’dan) merhum Rıfat Ilgaz'ın adının sildirme kalkışması da özellikle bu dönemde yapılmışken, biz yeni türetilen bu festivalin yapılmasına topyekün karşıyız!

 

Bu festivalin arkasında kimler var, kimler destekliyor, hangi amaçlara hizmet ediyor? Elbette ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz...

 

Bu türetilen yeni festivale özellikle sosyal medya üzerinde halkımızdan ve yetkin insanlardan büyük tepkiler geldi. Bizlerde sahibi olduğumuz sayfa ve gruplarımızda yaptığımız paylaşımlar ile bu durumu korkusuzca eleştirdik, tepkimizi net bir şekilde sergiledik. Bizlere yanıt verenlere seviyemizi bozmadan neden tepki verdiğimizi anlatmaya çalıştık. Ama öyle mesajlar atıldı ki bu festivali türeten kişiler-şahıslar tarafından (hakaret, küfür, tehdit, suçlama...) demediklerini bırakmadılar! Sorulan sorular yerine hep başkaca yanıtlar verip, konuyu başka mecralara taşımaya çalıştılar. Ama biz onların seviyesine inmeden yanıtlar verip (!) neden bunu istemediğimizi ısrarla onlara anlattık ve de anlatmaya her türlü zeminde devam edeceğiz!

Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivaline de önceden talip olan bu kişilere, Cide ADD ve ÇİÇEKDER başta olmak üzere bu görevi bu şahıslara verdirmeyen her kim varsa buradan hepsini kutluyorum.

 

Bu kurumları ve karşı duran tüm şahısları kutlamamın sebebi ne olabilir sizce?  

 

Bizim de, bu tartışmayı ve konuyu ortaya atmadan, öncesinde ve sonrasında bildiğimiz ve son günlerde belli bir neticeye bağlanana kadar sürekli savunduğumuz konu aslında şuydu. Tüm bu festivallere  talip olan firma ve şahısların altında yatan gerçek kişiliklerini ve Cide ile ilgili duygularını kesin kes ben ve nu konuya net şekilde tavrını koyanları zaten biliyorduk. Ama bu sadece bir kaç öngörü, sözlü delil ve analizlerimiz dışında ortaya kanıt olarak fazlaca somut bir delil sunamıyorduk. Özellikle de bu belirttiğim sebepler ile de Cide RIFAT ILGAZ SARIYAZMA FESTİVALİ'de bu firma ve şahıslara asla teslim edilmemeli, yazık olur Cide'mize ve geleneksel festivalimize düşüncesini göz kırpmadan, hep savunduk.

 

Ama artık her şey nihayet biraz da taktir-i ilahi yoluyla galiba  kamuoyunun gözönüne çıkıverdi.. 
Hele ki,  CİDE HABER Sayfası ve CİDE FORUM gruplarında kendi ağızlarından yaptıkları şok itirafları döküldü ortalığa ama en şaşırtıcı olan ise bizzat kendi Haber Sitelerinde yazdıkları yazılar adeta bir mücizeydi sanki! 


Sanki birileri içlerine girmiş; tüm doğruları ve gerçekleri adeta onlara kendi dilleri ile söyletir gibiydi! Cide'miz, Cide halkı ve esnafları hakkında asıl niyet ve düşüncelerinin ne olduğu konusunda inanılmayacak derecede önemli itiraflar ve tüm gerçekler kendi ağızlarından billur gibi ve tamamen kanıt üreterek ortalığa tamamen saçılıverdi! 

 

Biz Cide'nin tanıtım elçisiyiz, siz kimsiniz diye yayın grubumuzu sorgulayan ve en ağır eleştirilerde bulunan bu kişilerin sosyal medyaya yayınladıkları bazı inanılmaz mesaj ve yorumlarını sunacağım sizlere... İnanamayacaksınız!?

 

 

- Bir yöneticimizi arayıp sırf yeni yapılacak festivale tepki gösterdiği için en ağır küfrü eden bu kişiler, 

 

- "Ben Cide için mi yaşıyorum" diyen bu kişiler, 

 

- Cide’de uyuşturucu başta olmak üzere, kadın pazarlaması olduğunu,  

 

- Küçük kızlara tecavüz edildiğini ve bunları bildiklerini ama açıklamadıklarını söyleyen kişiler bunlar.

 

- Bunları bir basın görevlisi olarak biliyorken, yazmayan açığa çıkarmayan kişiler. 

 

- Bütün bu olaylar ile ilgili yorum ve eleştiri yapanlara ve hak arayanlara oturgaçlı - moturgaçlı ahlak dışı sözler söyleyenler, noktalı olarak  anasına babasına sövenler de bu kişiler...

 

İşte bu kişiler Cide'nin Basını ve Cide'nin Tanıtım Elçileri! 

 

Cumhuriyet Savcılığını bu konuda göreve davet ediyorum. Tüm Yazdıkları sosyal medyada, eğer oradan da silmişler ise fotoğrafları dosyalanmış şekilde elllerde; bu açıklamalar delil niteliği taşıyor çünkü!

 


Ayrıca, bu yeni festivali kimler destekliyor?

 

Evet en çok merak edilen soru bu. Yayınladıkları tanıtım yazısı ve astıkları pankartlarda, Cide Belediyesi, Cide Kaymakamlığı, Cide Federasyonu, Cide’de ki aktif olan, AK Parti, CHP, MHP gibi siyasi parti teşkilatlarının bu festivali desteklediği açıklanmış.


Bizler Cide Kaymakamlığı haricinde bu kurumların hepsiyle görüşme şansımız oldu. Görüştüğümüz bu tüm kurumların hepsinden aldığımız cevap ise tekti. “Bizim adımızın var olmasına izin verdik ama biz maddi destek asla sağlamıyoruz.” Yani bu şu demek; "Rıfat Ilgaz'a karşılık türetilen bu festivale maddi değil manevi destek veriyoruz" mesajı çıkıyor ortaya.  
Bu konudaki takdiri ise siz değerli okurlarımıza bırakıyoruz.


Bir diğer konu ise, burada adları geçmediği halde herkes tarafından bilinen bu şahısların "Biz Cide'mizi sizlerden çok seviyoruz ve halkının kazanması, kalkınması için bu festivali düzenliyoruz" açıklaması! Yukarıda madde madde sıralan bu tüm sözleri edenler:

 

Cide esnafından para toplayarak mı? Yani sadece maddi çıkarınızı gözeterek mi Cide esnafını destekliyorsunuz? Özellikle de yaptığımız son ifade ve yukarıda belirttiğimiz son yazılarınızın ardından hala Cide'yi ve Cide Halkını sevdiğinizi söyleyebiliyor  musunuz?

 


Son olarak şunu söylemek isterim tekrardan... 

 

Bizim tepkimiz şahıslara değil; “22. Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali” varken, ilçede 2. Bir Kültür ve Sanat Festivali yapılmasına, Kastamonu'nun hiçbir ilçesinde bu tür bir 2. Festival uygulaması yokken Cide’de bunun yapılmaya  çalışılmasına. 

Eğer Ağustos ayında yapılacak olan bu etkinlik, konser, şenlik vs olsaydı bizim buna asla bir tepkimiz olmaz, tam tersine beklenilmeyecek ölçüde desteğimiz olurdu.

 


Bizler gösterdiğimiz bu tepki ile şunu öğrenme şansına sahip olduk. Cide’yi kimler ŞAHSİ ÇIKARLARI İÇİN SEVİYOR? Kimler gerçekten GÖNÜLDEN-YÜREKTEN ÇIKARSIZCA SEVİYOR?

 

Takdiri yine her zaman olması gerektiği gibi değerli Cide Halkı'na bırakıyorum.

 

Saygılarımla. Mehmet SALMAN

 

Etiketler
Yorum Yap
Mehmet Salman Diğer Yazıları
Cide'yi gerçekten seviyor-muyuz?
Advert Advert Advert Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
23°C / 5°C
Durum
Sisli
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:27
Güneş
06:54
Öğle
12:37
İkindi
15:35
Akşam
18:08
Yatsı
19:28
Advert
ANKET
TÜMÜ

HİZMETE GİREN TESİSLERİN SİZE GÖRE EN FAYDALISI ?

sanalbasin.com üyesidir